Také škodíte vašemu pejskovi? Nepravidelnosti v krmení a jiných chyb se dopouští mnozí

Pes krmivo

Domácího mazlíčka má dnes spousta lidí, nicméně mnozí z nich se o něj neumí dobře postarat. Často se dopouštíme zbytečných chyb, o nichž mnohdy ani vůbec nevíme. My se proto v následujících řádcích na tyto časté omyly zaměříme podrobněji. Třeba i vy shledáte, že některé chyby děláte také. Pro psa mohou představovat jak zdravotní, tak i výchovné problémy.   

Nepravidelné krmení jako tradiční chyba

Mnozí lidé mají na krmení psa málo času, případně na tuto činnost zapomínají. Jde o rutinu, která nemůže být opomíjena. Pes se totiž přizpůsobuje našemu rozvrhu a čeká na svůj přísun potravy. Snižuje se tak logicky jeho stres a úzkost. Prostě ví, na čem ve skutečnosti je. Trávicí systém psa je synchronizovaný a pejsek pochopitelně spokojený. Předchází se i jeho problémům se zažíváním, zácpě, nebo naopak průjmovým stavům. Samozřejmostí je také optimalizace hmotnosti vašeho mazlíka. Ideální je sledovat jeho kalorický příjem a dávat mu vyvážené porce stravy.

Nedodržování pitného režimu 

Bez dostatečného přísunu tekutin se neobejdou nejenom lidé, ale také psi. Jestliže nebudou dostatečně hydratovaní, čekají je nejspíše potíže s ledvinami. Jinak je voda velmi důležitá pro udržení tělesné teploty a správné trávení pejska. Jestliže pes nebude chtít pít, klidně mu dávejte spíše mokré krmivo. Tradičně jde o konzervy, není problém podat také vývar či trochu omáčky, nicméně jen dočasně, dokud je pes dehydratovaný. Na procházku vždy berte dostatek vody pro psa a skládací mističku.

Pes žrádloFoto: Pixabay

Přespříliš pamlsků

Jasně, chcete pejskovi přilepšit. Nepřehánějte to! Motivačními pamlsky mimo jídlo pouze učíte svého psa žebrání, což není žádoucí. Pamlsky by se měly rozdávat pouze v době výcviku psa. Loudění psa prostě neučte a také se nesnažte pamlsky dávat často, jelikož vedou k jeho nadváze.

Zákaz přilepšování od stolu

Od stolu rozhodně svému pejskovi jídlo nedávejte, naučíte ho dokonale žebrat. I sebesmutnější pohled vás nesmí k tomu, abyste psovi dali, donutit. Ideální je psovi před jídlem ukázat jeho místo. Psa můžete nutit na toto místo a dávat mu za to pamlsky. Postupně je třeba intervaly prodlužovat.

Krmení před a po venčení psa

Těsně před venčením se psa krmit nedoporučuje. Stejně tak byste měli počkat i poté, co přijdete z procházky. Předejdete tak rizikům typu torze žaludku a podobně.

Zdroje info: Autor, gundog-journal.com, dogsthat.com

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.