Rybníky a vodní plochy v zahradách: po jakých rostlinách sáhnout

Rybníky tvoří nádhernou zahradní dekoraci. Ovšem pokud jsou zelené a zanedbané, pak tolik krásy neudělají. Pro jejich atraktivitu je velice důležitá údržba – a ta se dobře provádí, když je rybník dobře navržen a vyroben. Díky vodním rostlinám vypadají rybníky velice přitažlivě, ale je zapotřebí si o každé z rostlin přečíst, jaké má požadavky k pěstování. Ty se totiž u vodních rostlin mohou značně lišit.

Výběr rostlin

V první řadě je důležité vzít v potaz, jestli dokážeme splnit nároky, které jednotlivé rostliny mají. Je nesmysl vybrat si rostlinu, jejíž podmínky pro růst náš rybník uspokojit nedokáže. Je vhodné vybrat si také rostliny, které porostou v různých hloubkách. Zaměřte se také na tom, jak jednotlivé rostliny okysličují své okolí (důležité, pokud chcete mít v rybníku také ryby), zda mají například plovoucí listy (ty snižují světlo, které se dostane pod vodní hladinu). Některé rostliny mají rády stojatou vodu (například lekníny) a jiné zase upřednostňují určitý pohyb vody.

Voďanka žabí

Foto: Pixabay

Bažinaté rostliny

Jedná se o takový druh rostlin, které mají rády vlhkou a podmáčenou půdu – někdy dokonce zaplavenou. Vysazují se vedle rybníku – tedy za předpokladu, že zde existují vhodné podmínky. Jejich začlenění může být důležité, protože rybník pak lépe zapadá do okolí – vypadá přirozeněji. Mezi oblíbené patří blatouch bahenní, šípatka střelolistá či žabník drobnokvětý.

Pobřežní vodní rostliny

Tyto se sadí do mělké vody, kde je hloubka 10 až 20 cm. Díky nim může existovat celá spousta vodních tvorů. Mezi nejpopulárnější patří šáchor střídavolistý, kosatec žlutý či orobinec.

Plovoucí rostliny

Rostou v hloubce minimálně 30 cm. Do této skupiny patří asi nejznámější vodní rostlina vůbec: lekníny. Jejich důležitost spočívá nejen v dekorativní hodnotě ale také v tom, že zabraňují prostupu světla pod vodní hladinu. To je přínosné, protože díky tomu dochází k omezení růstu řas.

Rostliny, které okysličují

Pokud chceme mít v rybníku také ryby, bez těchto rostlin se neobejdeme. Není vhodné pěstovat je společně s plovoucími rostlinami, které jim budou stínit a tím znepříjemňovat růst. Pomáhají čistit vodu tím, že soutěží s řasami o minerální soli rozpuštěné ve vodě a omezují jejich vývoj. Mezi nejoblíbenější patří stolístek přeslenatý, rdest světlý či vodní mor kanadský.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jakie-rosliny-do-oczka-wodnego,nId,4914293

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!