Přátelství mezi člověkem a psem nejspíš iniciovala věc, nad kterou byste dnes jen ohrnuli nos

Pes

I když to tak vypadá, psi a lidé spolu nežili odjakživa. Ba právě naopak, dříve byli i zavilými nepřáteli. A co se tedy přihodilo, když se z potenciální kořisti stal někdo, kdo ochočeným vlkům a později psům poskytl přístřeší a stal se jejich pánem?

V chudých státech můžete běžně narazit na toulavé či zdivočelé psy, kteří se mimo jiné živí odpadky na skládkách nebo u popelnic. Nové výzkumy naznačují, že takové chování není u psů žádnou velkou novinkou. Právě naopak, lidské odpadky mohly urychlit domestikaci těchto dnes oblíbených domácích mazlíčků v době ledové, kdy byli divocí psi víceméně jen menšími příbuznými vlků.

Pes

Foto: Pixabay

Ochočení psích prapředků

Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že počátky koexistence člověka se psem můžeme položit do doby před zhruba 30 až 15 tisíci lety. Lovecké skupiny a kmeny našich předků tehdy dokázaly shromáždit více potravy, než byly samy schopny zkonzumovat. A nejspíš proto začali lidé odpadním masem, ale třeba také kostmi a vnitřnostmi, které sami nekonzumovali, přikrmovat vlky či psí prapředky, které si tímto způsobem ochočili.

Co vedlo k domestikování psa?

Tato domestikace psů měla pro naše prapředky hned dvojí výhodu. Lovci nechovali na maso a mléko býložravce, protože se o ně neuměli starat, ale vykrmovat šelmu pro ně bylo relativně jednoduché. Psa pak mohli v době nouze zabít a sníst, jako to ostatně dodnes dělají eskymácké kmeny, když jim dojde potrava.

Podobně jako dnes bylo ovšem možné psa používat také při lovu, případně při obraně kmene nebo při boji o teritorium s jiným kmenem. Tehdejší psi pochopitelně nebyli cvičeni stejným způsobem jako jejich dnešní potomci, ale jako původně smečková zvířata měli silné teritoriální cítění a potřebu bránit své druhy, ať už čtyřnohé, nebo dvounohé.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/nejlepsi-a-nejstarsi-pritel-cloveka-lide-zacali-ochocovat-psy-pred-11-tisici-lety-mini-britsti-vedci.A201030_105326_ln_veda_likv, https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2100689-prvni-geneticky-strom-psu-je-tady-ukazuje-jaka-plemena-jsou-si-pribuzna.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)