Různé druhy banánovníků: tyto si můžete vypěstovat doma

Banány

Věděli jste, že banánovníky můžete pěstovat i v podmínkách České republiky? Tyto rostliny pochází z jihovýchodní Asie, dnes se ale pěstují po celém světě. V tropických a subtropických oblastech rostou banánovníky venku. A tam, kde to pěstební podmínky neumožňují (což je například u nás), je pěstujeme alespoň v interiéru či skleníku. Jednotlivé druhy banánovníků se mohou velice lišit: některé jsou zakrslé a jiné mohou dorůst do výšky až 16 metrů. Pro pěstování v České republice jsou vhodnější právě ty zakrslé, které snadno umístíte do skleníku či interiéru.

Plody banánovníků

Pokud budete banánovník pěstovat zejména pro plody, můžete být zklamání. Pravdou je, že některé druhy banánovníků vám skutečně mohou plodit, nemusí být ale pravidlem, že se ze sklizně budete těšit každý rok. Avšak banánovník sám o sobě je velice atraktivní rostlinou, která vám poskytne radost, i když se jí nepodaří urodit. Koneckonců, své využití mají také listy této rostliny.

Banánovník

Foto: Pixabay

Banánovník Cheesmanii (Musa cheesmanii)

Domovem tohoto druhu je severovýchodní Indie. Dorůstá do výšky asi 7 metrů. Můžete ji pěstovat také na zahradě, protože se jedná o mrazuvzdornou odrůdu. Odolává ale teplotám do -5 °C, takže při větších mrazech už musíte myslet na ochranu. Kmen rostliny je velmi zajímavý: je zbarvený do purpurové barvy. Pokud vykvete, budete se těšit z bílých až nažloutlých květů. Tento banánovník je robustní. Plody dosahují délky 14 cm a jsou jedlé.

Banánovník habešský (Ensete vetricosum)

Tato masivní etiopská odrůda banánovníku není mrazuvzdorná, proto je vhodné ji pěstovat v nádobě. Přes léto jej můžete vynést ven, nicméně jakmile se teploty blíží k nule, je dobré jej raději schovat. Jedná se o odrůdu, která chladu odolá, není ale mrazuvzdorná. Rostlina dosahuje v ideálních podmínkách výšky 6 až 12 metrů, u nás je to obvykle ale pouze 5 metrů. Tato odrůda má opravdu dlouhé listy.

Banánovník Sikkism (Musa sikkimensis)

Tento 4 až 6 metrů vysoký banánovník má svůj původ v Bhútánu a Indii. Tato odrůda se opět řadí k těm mrazuvzdorným, avšak zvyklá je na mírnější zimy, takže teploty hluboko pod nulou jí nesvědčí. Tento banánovník je vysoce okrasný, obsahuje zelené listy s červenými pruhy. Také květy jsou červené, a pokud se z nich vyvinou plody, můžete je jíst. Mají sladkou chuť.

Banánovník zakrslý (Musa Velutina)

Jeho výška je do 1,5 metru a pochází z Indie. Banánovník zakrslý kvete růžovými květy, ale i bez nich je velice atraktivní. Nejčastěji jej pěstujeme jako pokojovou rostlinu, protože se nejedná o mrazuvzdornou odrůdu. Plody dosahují délky asi 7 cm, a jsou jedlé. Jejich zajímavostí je, že jakmile banány dozrají, začnou se samy otvírat.

Banánovník Dwarf Cavendish (Musa Acuminata)

I toto je zakrslá odrůda, dorůstá do výšky 2 metry. Původem je z jihovýchodní Asie. Kvete bílými květy, ze kterých se mohou vyvinout jedlé plody.

Banánovník sněžný (Ensete glaucum)

Tento druh je mrazuvzdorný, i když obvykle jen do -5 °C. Dobře ale odolává chladným podmínkám. Ve svém původním prostředí roste v horských oblastech, kde se pyšní výškou okolo 5 metrů. U nás dorůstá do výšky 2 metry, takže jej můžete považovat za zakrslé odrůdy. Kvete žlutými květy.

Zdroj: https://www.semena.cz/216-bananovniky

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!