Obohaťte svou zahradu hnojem. Vyživí rostliny, ale jeho používání má svá pravidla

Jelikož se hnůj v půdě rozkládá několik let, živiny z něj jsou rostlinám zpřístupňovány postupně. Na to je třeba při jeho používání vždy myslet. Významně se na tom podílejí i mikroorganismy rozkládající minerální látky.

Součástí hnoje jsou i stimulanty, které podporují růst a vývin pěstovaných plodin. Zároveň pozitivně ovlivňuje fyzikální vlastnosti půdy. Těžké odlehčuje a zvyšuje jejich propustnost pro vodu, lehké dělá soudržnější a zvyšuje jejich možnosti příjmu vody.

Který hnůj je ten nejlepší

Ačkoliv je vždy lepší zahradničit s téměř jakýmkoli hnojem než bez něj, pravdou je, že mezi jednotlivými druhy existují rozdíly. Hnůj malých hospodářských zvířat, hlavně trus drůbeže, obsahuje více živin. Je sušší a má vyšší podíl organické hmoty. Navíc kvalitu hnoje může ovlivnit už samotný způsob chovu zvířat, použitá podestýlka a také to, jak se s ním zacházeno během uskladnění.

Stejně tak například od mladého skotu bude méně hodnotný, protože zvířata ještě sama pro sebe potřebují více živin. I když je hnůj považován za dokonalé hnojivo, je třeba vědět kdy a jak ho použít, aby bylo hnojení skutečně efektivní.

Foto: Pixabay

Kde hnůj sehnat

Pokud nechováte hospodářská zvířata, pak máte největší šanci na pořízení potřebného množství hnoje v létě. Přestože je stále častěji považován za nedostatkové zboží, pár nabídek, například na internetových fórech o zahradničení určitě najdete.

Jak uskladnit?

Na několik měsíců ho musíte uskladnit tak, aby byl použitelný už jako částečně rozložený. Lépe se tak zapracuje do půdy. Ideální je místo v polostínu, kde nebude rychle vysychat. Pod kopu hnoje můžete nasypat asi 15 cm vrstvu rašeliny, která do sebe vsákne látky vyplavené deštěm.

Kdysi se dokonce doporučovalo ukládat hnůj v 25 cm vrstvách tak, že každá byla ještě oddělena několika centimetry rozdrobeného kompostu. Kompostovou zeminou, která během uskladnění nesměla vyschnout, se na závěr ještě celá kupa překryla. Dnes už však takto pracně chlévský hnůj uskladňuje málokdo.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/ochrana-rostlin/vyziva-rostlin/zakladat-specialni-kompost-pri-nadbytku-jedne-suroviny/, https://www.slepicar.cz/blog/198-slepici-trus-jako-dokonale-hnojivo.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)