Ruj vlasatá: Střih a další detaily týkající se této rostliny

Ruj vlasatá

Ruj vlasatá. Jde o keř, který zpočátku roste pomalu. Poté, když vyroste, se však musí pečlivě stříhat. Není dobré ji nějak více řezem omezovat. Musíme však prořezáním a střihem uvolnit mladé větve, které nejvíce kvetou. Pojďte se společně podívat na další detaily střihu a péče a ruj vlasatou.

Kdy nejvíc roste a kvete?

Ruj je specifická rostlina. Nejlépe roste na podzim. V tomto ročním období je také nejhezčí, jelikož se krásně vybarvuje do pestrých barev. To však také závisí na tom, kde tuto rostlinu pěstujeme. Pokud chceme, aby všechny výše uvedené informace byly pravdivé, musíme zvolit podloží, které je průměrně živné. Tedy hlinité nebo hlinitopísčité. Dále musí být půda propustná a spíše sušší. Obsahovat musí bohaté množství vápníku. Vysazovat by se měla tato rostlina v nejlepším případě na podzim. Mladé rostliny takto vysazujeme z kontejnerů, starší keře se zemním balem.

Řez mladých keřů

První si něco řekneme ke střihu a řezu mladých rostlin – malých keřů ruje vlasaté. V prvních letech se tento udržovací řez či střih provádí tak, že zkracujeme příliš dlouhé nově vyrostlé výhony. Takto činíme nejlépe v předjaří. Dále je důležité, abyste zkracovali takové výhony, které narušují pravidelný tvar koruny. Takový pravidelný tvar mívá velmi často ruj jen tak od přírody. Může se však stát, že porost je příliš hustý. I v tomto případě můžeme ruj vlasatou také prostříhat.

Udržovací střih dospělé rostliny

U dospělé rostliny provádíme střih v odstupu dvou až tří let, avšak pravidelně. Udržujeme tak tvar a hustotu porostu. Přírůstky zkracujeme o polovinu až dvě třetiny délky. U ruje je jedna specifická vlastnost. Nemá dostatek adventivních pupenů. To znamená, že radikální omlazování je velmi málo účinné. Musíme zkrátit nejvyšší výhony, aby se rozvětvovaly z právě z nejvyšších pupenů. Při pravidelném střihu tak musíme vytvářet mladé dřevo. Tím keř omlazujeme.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.