Pěstování brambor

Pěstování brambor v trávě: Ano, či ne?

Pokud pěstujete brambory, už jste určitě narazili na problém, že vám úrodu sežrali hryzci. Jak takovým potížím předcházet? Nejen kvůli tomuto problému byste měli zkusit pěstování brambor v trávě. Zaprvé se jedná o snazší metodu pěstování, a navíc je zde velké plus – právě ono odrazení hryzce! Pojďme se na tuto metodu pěstování brambor v trávě podívat.

Příprava na pěstování v trávě

S takovou přípravou je nutné začít již rok předem. Všechnu posečenou trávu i listí ukládejte do řádků, kde budete v budoucnu brambory pěstovat. Pro lepší růst můžete přidávat i písek nebo krtince. Čím je vyšší vrstva trávy, tím pro brambory lépe. Před zimou může vrstva dosahovat i jeden metr. Pokud jste se však rozhodli k pěstování brambor v trávě na poslední chvíli, nevadí. Musíte však navést kompost do budoucích řádků a nechejte jej v těchto řádcích přezimovat.

Práce pokračuje na jaře

Poté přichází jaro. Rozhrňte řádky tak, aby se do nich vešly se vší pohodlností rostliny vedle sebe. Do řádku, který je široký asi jeden metr, vysaďte dvě brázdy. Sazení pak vypadá takto – rukou rozhrňte trávu a vložte hlízu asi do hloubky deseti centimetrů. Poté zahrňte. Brambora bude růst asi 100 dní. Abyste to stihli do prvních podzimních mrazíků, vysazujte asi okolo 20 května. Průběžně přihazujte další čerstvě posekanou trávu. Ta bude uchovávat vlhko a teplo. Právě takové podmínky nakonec hryze odradí.

Sklizeň

Výhodou je, že takto pěstované brambory vůbec nemusíte okopávat, jelikož se nachází v travnatém substrátu. Po podzimních mrazících, které sežehnou nať, se může začít sklízet. Většinou se sbírají ručně. Po vrstvách rozhrnujte teď již částečně rozloženou trávu. Poté narazíte na čisté brambory. Nejsou potřísněny hlínou a pěstování je také jednoduché. Poslední výhoda – hryzec vám úrodu nesežral!

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *