Rez travní: oranžová barva není jen estetickým problémem

Trávník

Rez na trávníku je poměrně běžným problémem, který není náročné určit. Projevuje se totiž oranžovo-červenými stébly trávníku. Ve skutečnosti se jedná o plísňové onemocnění, které můžete na svém trávníku dále šířit sami. Důvodem je to, že spory plísní roznášíte dál na svých botách nebo nástrojích, které jste na trávník použili. Naštěstí se tento problém dá docela dobře řešit, a to již teď, brzy na jaře.

Co je rez travní?

Jde o plísňové onemocnění, které je způsobeno různými druhy hub rodu Puccinia či Uromyces. Nejčastěji se vyskytuje v srpnu nebo na začátku podzimu. Obvykle nastává v období, kdy se růst trávy zpomaluje. To může být způsobeno ročním obdobím, ale také v důsledku horkého počasí. Důvodem ale může být též nedostatek živin. Protože pravidelně sekáte trávník, může být obtížné tuto chorobu včas odhalit. Proto je užitečné prozkoumat jednotlivá stébla ještě před sekáním. Pokud odhalíte žluté a oranžové prášivé kupky, může jít právě o toto onemocnění.

Tráva

Foto: Pixabay

Jaké jsou příznaky rzi?

Rezavé prášivé kupky jsou nejviditelnějším příznakem. Choroba se šíří větrem, který roznáší tento prášek dál. Oranžový prášek můžete pozorovat nejenom na trávníku, ale také na svých botách, domácích mazlíčcích nebo oblečení. Dalším příznakem je nezdravý vzhled vašeho trávníku – stébla jsou slabá, a dokonce se mohou vyskytovat holá místa.

Je možné zabránit vzniku rzi?

Jedná se o soubor pravidel, která je zapotřebí dodržovat. Pokud toužíte po nádherném zeleném koberci, pravděpodobně tato pravidla už dodržujete. Tím prvním, se kterým můžete začít už teď, je použití správného hnojiva. Začít byste měli už na začátku jara a pokračovat každé dva až tři měsíce až do konce podzimu. Hustý trávník je méně náchylný k rezivění. Proto se zaměřte na správnou zálivku. Na místo každodenního zalévání zvolte raději zálivku dvakrát až třikrát za týden, která ale bude hluboká.

Můžete též provzdušňovat trávník nebo zvolit takové travní semeno, které je odolné vůči rzi. Pokud vznikla holá místa, uvažujte o jejich přesetí. Ideální doba je na jaře nebo na začátku podzimu. Letní vedra znamenají nižší pravděpodobnost vzejití semen. Aby vyklíčila, bude zapotřebí pravidelné a velké zálivky.

Jak vyléčit rez travní?

Přidejte svému trávníku hnojivo s dusíkem, které dobře funguje pro zdraví trávy. Pokud toto opatření nezabere, je načase použít vhodný fungicid, který vám nabídnou v každém zahradním centru. Napadená stébla se snažte odstranit a spálit. Jako preventivní opatření je možné používat fungicidy už na konci jara. Rez se ale může vyřešit sama, a to pravidelným sekáním, hnojením a zálivkou. Také příchod chladnějšího počasí vytváří nepříznivé podmínky pro houbu. Je ale pravděpodobné, že bez jakéhokoli opatření se rez vrátí.

Co dělat, aby se rez nešířila?

Jakmile objevíte první příznaky, je důležité přistoupit k řešení. Posekanou trávu, která už byla napadená, nedávejte do kompostu ani ji nepoužívejte jako mulč. Sekačku opláchněte, aby se zabránilo šíření spor. Stejným způsobem ošetřete také svou obuv nebo oblečení, které přišlo do kontaktu s napadenou trávou.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/lawn-rust

https://www.agromanual.cz/cz/atlas/choroby/choroba/rez-travni

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!