Včelaři nemají zákazníky – a to ani ti dobří. Bojují proti fámám i zvykům mladé generace

Včelaři nemají zákazníky – a to ani ti dobří. Hledáte nového včelaře, ale vlastně tomu nedáváte příliš šancí, protože máte z minulých let zkušenost, že všichni „zkušení mazáci“ mají plno a ti, kdo mají med stále k dispozici, zase nestojí za nic? Pak byste měli své chování značně přehodnotit.

Ukazuje se totiž, covid není ani zdaleka za námi tak, jak si myslíme. Tedy vlastně jde o jeho následky. Ukazuje se totiž, že návrat určité skupiny lidí k povodním „předkovidovým“ návykům je mnohdy mnohem zdlouhavější, než se čekalo. Mladá generace to prostě leckdy má se svými vztahy s okolím zajímavé.

Foto: Pixabay

Kdy si najít nového včelaře? Právě teď

Ještě nedávno to bylo zcela běžné. Pokud jste pátrali po něčem z domácí produkce (nemuselo jít jen o med, ve stejné situaci byla i vajíčka, kvásek apod.), stačilo obejít vesnici a poptat se. Covid však řadu těchto činností tak nějak anonymizoval a dnes bývají producenti domácích výrobků mnohdy spíše v přebytku. Není tak problém najít na vratech ceduli s nápisem „prodám med z loňských zásob.“

A opravdu se to netýká jen nejrůznějších „matlalů“ a rádobyvčelařů, kteří včely krmí hlavně cukrem (rozbor téhle fámy si necháme na jindy). Opravdu to na vratech mohou mít vyvěšeno i ti opravdu dobří. Nebojte se proto třeba pro začátek jednu sklenici koupit a kvalitu medu vyzkoušet. Dost možná budete opravdu příjemně překvapeni.

Jaká je cena? Rovná té z trhu

A kolik by si měl včelař za med říct? Pokud nemáte na tomto poli naprosto žádné zkušenosti, pak vězte, že průměrné cenové rozmezí se pohybuje mezi cca 180 až 230 Kč za kilogram medu. To je cena, za kterou se med prodává na farmářských trzích a nákup ze dvora na tom bývá velmi podobně. Navíc pravidelní zákazníci nebo ti, kteří budou medu odebírat více, někdy mohou dosáhnout na zajímavé slevy. Se zlevněním však v tomto roce určitě nepočítejte – vše totiž zdražuje, včelařské pomůcky nevyjímaje. A to se bohužel nějak projevit musí. Bohužel mezi lidmi koluje fáma, že cena „medu ze dvora“ je klidně dvoj i trojnásobná oproti tomu z obchodu. To rozhodně pravda nebývá.

Zdroj: https://chrudimsky.denik.cz/ctenar-reporter/chrudimsti-vcelari-netrpelive-vyhlizi-jaro-20240207.html, https://zemedelec.cz/vcelari-maji-prebytky-medu-po-pandemii-jim-ubyla-klientela/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)