Rajčata a brambory: pěstovat dohromady? Za určitých okolností ano

Rajčata

Rajčata a brambory se obvykle nedoporučují pěstovat ve vzájemné blízkosti. Proč? Mohou si konkurovat a navíc trpí na podobná onemocnění. A co víc? Budou se rychle šířit! Podle doporučení těchto textů byste je tedy rozhodně neměli pěstovat ve vzájemné blízkosti nebo dokonce společně! Naštěstí ale můžete zavést kroky, díky kterým pravděpodobnost problémů, které souvisí se společnou výsadbou těchto dvou, snížíte.

Doprovodná výsadba a její výhody

Proč se pustit do doprovodné výsadby? Rostliny si totiž jedna druhé mohou podat pomocnou rukou. Sledujte, jaké mají požadavky na živiny – neměly by si vzájemně konkurovat. Dokáže jedna rostlina přilákat opylovače? Skvělé! Dostanete je i ke druhé rostlině. Vůně některých rostlin odpuzují určité škůdce. Jak toho využít? Vysaďte je společně. Je zapotřebí zastínění? Můžete vybrat vyšší rostlinu, která tu menší v kritickou chvíli zastíní! A protože je to levná metoda, stojí za vyzkoušení!

Brambory
Foto: Pixabay

Rajčata a brambory jsou náchylné ke stejným škůdcům

A právě to, že dvě rostliny trpí na stejné škůdce, je podle pravidel společné výsadby důvodem, proč je spolu nevysazovat. Jak rajčata, tak také brambory jsou součástí stejného rodu: Solanum. Malá zahrada? Tak to můžete mít problémy se správným rozmístěním rostlin. Co nejhoršího by se mohlo stát, když vysadíte vedle sebe nesprávné partnery?

  • Ach ty plísně! Brambory i rajčata je přitahují jako magnet. A jakmile se nakazí jedna, nemoc rychle přeskočí i na druhou rostlinu!
  • Kromě toho tyto dvě rostliny soutěží o stejné živiny v půdě. Výsledek? Bídná úroda rajčat i brambor!
  • Brambory rostou hluboko. Jejich sklizní můžete narušit kořeny rajčat.

Vybírejte nejodolnější odrůdy

Malá zahrada? Nezbude vám nic jiného, než tyto rostliny vysadit pospolu. Když už to musíte udělat, zaměřte se na odrůdy, které jsou odolné vůči chorobám, zejména pak proti plísním. Dopřejte jim dostatek místa kolem sebe. Čím více nahusto budou, tím horší je pro ně proudění vzduchu. To znamená, že případná plíseň se bude rodit mnohem snadněji a navíc bude mít velice rychlý přechod na okolní rostliny. Myslete na to, že obě rostliny potřebují hodně sluníčka, což zajistíte dostatečnými rozestupy.

Rajčata a brambory zalévejte k základně

Pokud byste totiž zalévali „shora“, na listy, podporovali byste tím vznik plísní. Kapky vody na listech? Skvělé prostředí pro houby a plísně! Navíc pokud na ně praží slunce, mohou zase způsobit spálení listů. Řešením je vytvořit kapkovou závlahu. Voda bude stékat pomalu, podporovat správný vývoj kořenů a neodteče pryč od základny rostliny.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/plant-tomatoes-potatoes-together/

https://www.bydlimenazahrade.net/l/nebojme-se-kombinovat-zeleninu-bylinky-i-kvetiny-na-jednom-zahonu/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!