Rady pro kvalitní sklizeň buráků

Buráky

Milujete burské oříšky? Aby ne, při posezení u televize jde o skvělou pochutinu, kterou si dá kdekdo. Buráky se dají koupit prakticky v jakémkoli supermarketu, a to především v už upražené a osolené podobě v sáčku, nebo i se svou slupkou a skořápkou. Pokud si ovšem podzemnici olejnou vypěstujete doma, získáte skvělou domácí bio pochutinu, která třeba nebude po upražení plná oleje a soli. My se podíváme na několik užitečných tipů týkajících se pěstování této plodiny.

Zemina a stanoviště

V první řadě se zaměřte na samotnou zeminu. Ta by měla být maximálně lehká a kyprá. Optimální bude, když se také dokonale prohřeje. Co se týká stanovištěm, mělo by být chráněno před větrem, ovšem nikoli před sluníčkem. Podzemnice olejná potřebuje ke svému zdárnému pěstování vyšší teploty. Optimálně by se měly pohybovat okolo 25 °C, tak jako také nesmí teplota klesnout pod 20°C. Ideální je pěstování této plodiny ve skleníku nebo fóliovníku. Budete mít jistotu, že teplota prostě níže nepůjde.

Podzemnice olejná Podzemnice olejná: Foto Pixabay

Zavrtává se pod zem

Ostatně i proto se nazývá podzemnice. Dokáže se zavrtat po povrch až do hloubky 6 cm. Právě tady se nakonec vyvine poměrně tvrdý lusk. Zavrtávající se lodyze můžete pomoct po odkvětu tak, že k ní přihrnete zeminu. Lodyhy se vytahují ze země v momentu, kdy dojde k zežloutnutí nadzemní části. Ta také zaschne. Rostlina se podryje rycími vidlemi a lodyhy vytáhnou.

BurákyBuráky: Foto Pixabay

Nač si dát pozor?

Především na dlouhodobě deštivé počasí. Pokud bude u rostliny delší dobu vysoká vlhkost, můžete si být jistí tím, že chytí plíseň. Při kvetení určitě zálivku trochu snižte, vyplatí se to. Jinak si dejte pozor i na vegetační dobu této rostliny, které se pohybuje mezi 120 a 150 dny. Nechávat ji v zemi déle není třeba. Velké škody mohou napáchat hlavně první mrazíky, jež určitě přijdou.

Buráky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.