Výsev fazolu šarlatového pod drobnohledem

Fazol šarlatový (Phaseolus coccineus) je popínavá rostlina, kterou můžeme pěstovat jako letničku i pro její jedlé plody. Květy, které tato rostlina produkuje, jsou opravdu krásné. Mají červenou, bílou nebo i červenobílou barvu. Pokud této rostlině připravíte opěrnou konstukci, může vám nádherně ozdobit zahradu. Avšak můžete ji pěstovat i pro její užitek – jedlé pestře skvrnité fazole. Pokud jste někdy slyšeli názvy fazol ohnivý, fazol turecký, fazol arabský nebo fazol mnohokvětý, vězte, že se jedná o jednu a tutéž rostlinu.

Vhodný čas na výsev

V polovině května je čas, kdy se fazole vysévají, a to přímo do venkovní půdy. Mrazíky by ji mohly zlikvidovat, proto se vysazuje až do teplé půdy. Oproti klasickému fazolu keříčkovému se můžete dočkat mnohem větších výnosů. Bude plodit až do pozdního podzimu. Fazol šarlatový si můžete předpěstovat v kelímcích doma. Do půdy jej vysadíte tehdy, když pomine nebezpečí mrazu. Nejlépe se jí daří na plném slunci nebo polostínu.

Podmínky pro růst rostliny

Rostlina nevyžaduje příliš místa, přesto z ní můžete vytvořit nepropustný plot. Upřednostňuje hlinitou, propustnou a humózní půdu a dejte si pozor, abyste ji dostatečně zalévali. Rostlina je poměrně náročná na vlhkost. Z krásných květů se můžete radovat od června až do září.

Fazol šarlatový: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kdy můžeme začít sklízet

Plodem této rostliny jsou lusky. Dobře vzrostlé lusky mají délku od dvaceti do třiceti centimetrů a jsou ploché, mírně prohnuté. Jejich povrch je drsný a na konci mají ostrou špičku. To, jaké plody se v nich skrývají, poznáte již podle barvy květů. Jsou-li květy červené, i samotné fazole budou červené. Bílé květy veští bílé fazole a dvoubarevné květy jsou příznakem dvoubarevných fazolí. Fazol šarlatový je cizosprašný, proto v jeho blízkosti můžete odhalit několik samovolných kříženců.

Fazol pro dekorativní účely

Tato rostlina je ale velice krásná také jako květina. Můžete ji vysadit tam, kde chcete dosáhnout lepšího vzhledu. Fazol šarlatový poroste na připravených oporách, kterými mohou být i pergoly, treláže nebo ploty. Vhodné je taktéž pěstování na balkonech v samostatných nádobách. Rostliny jsou levotočivé (proti směru hodinových ručiček), takže na to dbejte, když budete výhonky navádět k růstu na opoře.

Fazol šarlatový: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!