Protěž alpská klame jménem – dařit se jí bude i u nás

Protěž alpská

Původním domovem protěže alpské (Leontopodium alpinum) jsou Karpaty, Pyreneje a Alpy. Preferuje totiž vyšší nadmořskou výšku, a to až do 5 000 m.n.m. Při správné péči však ozdobí i záhony na vaší zahrádce.

Ve volné přírodě ji u nás nenajdeme, obdivovat ji můžeme jen v některých arboretech, kde zpravidla tvoří půvabnou kompozici s jinými skalkovými rostlinami. Je oblíbená pro svůj netradiční vzhled a velmi dlouhou výdrž květů. Její sezóna začíná v červenci a kvete po celé léto prakticky bez přestávky. Květům chybí k dokonalosti jediné – vůně. Stříbřité chloupky, jimiž je ostatně pokryta celá rostlina, jsou velmi dekorativní. Jen stěží tak chápeme, proč se jí lidově říká „plesnivec.“

Protěž poroste na záhonku i v květináči

Její 15-30 centimetrů dlouhé stonky se spokojí téměř s jakýmkoliv stanovištěm, nejlépe jí však vyhovují slunné polohy s vápenitou až kyselou půdou. Ani živin příliš nepotřebuje, takže poroste i tam, kde to jiné skalničky brzy vzdají. Chcete-li ji přece jen přihnojovat, volte hnojivo pro skalničky v poloviční koncentraci.

Při pěstování na záhonu vyžaduje zálivku pouze v suchém období, v květináči ji však zavlažte po každém proschnutí půdy. S takovou péčí vydrží protěž mnoho let. Roste poměrně pomalu, ale není problém ji namnožit ze semen. Ta vyséváme v dubnu přímo na záhon nebo do pěstebních truhlíků.

Potěší i v suchých vazbách

Na záhonu mají květy skutečnou výdrž, ale skvěle se hodí také k sušení. Stačí je sesbírat v poledne za plného slunce. Nesmí být v žádném případě zmáčené deštěm! Svazečky poté sušte hlavou dolů na teplém, stinném místě. Na světle by přišly protěže o většinu barvy. Nasušený materiál posléze použijte k tvorbě suchých kytic. Jestliže květy před jejich použitím lehce přelakujete, bude se jejich životnost počítat na roky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.