Tlustice: Pokojová rostlina pro začátečníky

Tlustice

Tlustice vás upoutá už na první pohled svými sytě zelenými a tučnými listy na tlustém kmínku. Patří k těm pokojovým rostlinám, které se snadno pěstují, proto je vhodná i pro začínající pěstitele pokojovek.

Pěstování tlustice

Po zakoupení pěstujeme tlustici v substrátu pro pokojové rostliny, ale spokojí se i s běžnou zeminou ze zahrady s příměsí písku. Tlustice je tak nenáročná pokojovka, že snese klidně i suchý a teplý vzduchu v místnostech s ústředním topením, plné slunce a nevadí ani nepravidelná zálivka. V létě můžete tlustici dát ven na slunce nebo do polostínu s ochranou před deštěm. Na zálivku tlustice opravdu velké nároky nemá, v letních měsících spolehlivě přežije i 3 týdny bez zálivky a při teplotách na 30 °C dokonce tlustice vodu nesnáší, takže se zálivkou počkejte, až dojde ke snížení teplot.

Pozor na přemokření

Pro hnojení je ideální hnojivo minerální. Živiny tímto způsobem však dodáváme pouze na konci jara, kdy růst tlustice nejbujnější a to jednou za měsíc.  V zimě vyžaduje rostlina světlé stanoviště a teploty okolo 10- 15 °C.  Zálivku při těchto teplotách opět vynecháme. Tlustice je odolná v podstatě vůči všem vlivům, jediné co by ji mohlo zlikvidovat je přemokření kořenového balu. Kořeny i celá rostlina začne hnít a zahyne. Co se týká škůdců, výjimečně ji napadají jen mšice, které zlikviduje hravě postřik.

Tlustice

Tlustice jako bonsaj

Tlustice jako sukulent vyniká jednou zvláštností, dá se totiž vypěstovat jako bonsaj. Sukulenty uskladňují vodu v listech a ve stoncích, takže po 3-5 letech tvarování vypadá, jako typický dlouholetý bonsaj. K vypěstování bonsaje z tlustice je třeba hodně světla. S letněním můžete začít už v dubnu a po zmrzlých mužích už můžete nechat tlustici venku už natrvalo. Během léta je možné tlustici tvarovat a to podle toho, jestli chcete vyšší kmen s korunkou nebo spíše keřovitý tvar.  Postranní větve tlustice se dají lehce vyštípnout a namnožit.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.