Prořezávání višní v srpnu: rozdělte prořezávku do několika let

Višně

Na rozdíl od ostatních ovocných stromů, je pro višně nejlepší, když provedeme řez ihned po sklizni. Višně, které mají tendenci vyholovat, je třeba v srpnu pravidelně prořezávat. Každý rok můžete prořezat pouze část stromu, abyste příští rok nepřišli o celou úrodu. Višně většinou plodí pouze na jednoletém dřevě a potřebují k tomu co nejvíce světla. I proto je potřeba prořezávat.

Vyholování višní

Vyholené větve jsou snadno rozeznatelné: na dlouhém úseku jsou holé a bez listí. Je to způsobeno tím, že višně mají tendence vytvářet příliš husté a převislé koruny. Právě toto vede k předčasnému stárnutí starších větví, u kterých dochází k vyholování. Obzvláště málovzrůstné odrůdy (jako je Morela pozdní nebo Morellenfeuer) plodí většinou na jednoletých výhonech, které mají růstový pupen na konci větve a jsou tak k vyholování náchylnější.

Višně v ledu

Višně: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kdy provádět řez višní

Ačkoli je možné řez višní provádět už v průběhu sklizně (což je výhodné, protože plody pak sbíráme na uřezané větvi ve větším pohodlí), obvykle tak děláme až po sklizni, což je v červenci až srpnu. Právě v době vegetace se totiž u višní nejlépe hojí rány a strom je i odolnější vůči vzniku klejotoku. Pokud byste řez oddalovali a nestihli jej v létě, proveďte jej až v předjaří po přejití hlavních mrazů.

Jak provádět řez višní

Odplozené větve zkracujeme až ke kratšímu rozvětvení. Pokud nemůžete najít mladé výhony, pak řez proveďte za dobrým pupenem. Větve, které rostou převisle, se zkracují na vnitřní pupen. Mladé výhony lze zkrátit až o polovinu, letorosty, které rostou kolmo, přitom odstraňujeme úplně. Taktéž zaschlých letorostů se zbavujeme. Odstraňujeme i letorosty, které příliš zahušťují korunu stromu, nebo takové letorosty, které se kříží.

Višně: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!