Tamarindovou pastu připravíte bleskurychle a jen ze tří ingrediencí

Tamarind

Milujete asijskou kuchyni? Nedáte dopustit na ty nejlepší marinády a omáčky ke grilování? Nebo si prostě jen rádi dopřáváte něco nevšedního? Pak vám tamarindová pasta se svou zvláštní sladkokyselostí určitě není úplně neznámá.

Nemusíte za ni však utrácet v obchodech. Vždyť lusky tamarindu lze sehnat poměrně běžně v každém větším supermarketu (stačí se podívat do oddělení exotického ovoce). A během chvíle z nich vytvoříte perfektní pastu, kterou si navíc můžete dochutit podle libosti.

Jak na tamarindovou pastu snadno a rychle

Nákupu se nemusíte bát. Tamarindové lusky vydrží opravdu dlouho. Nekupujte jen ty, které vypadají na první pohled seschle. Ty už přišly o většinu cenných aromatických látek. Naopak porušený lusk až tolik nevadí. Koneckonců – jeho obal je velmi křehký.

Doma tamarindy zbavte tuhé slupky (jde to snadno, rozdrtíte je v dlani) a vložte do hrnce s vodou. Ještě předtím je ale zvažte (i se semeny). Budete potřebovat asi 300 gramů. Dužinu v hrnci zalijte velkým hrnkem vody a přibližně půl hodiny vařte. Během této doby se oddělí tuhá vlákna a semena od dužnatého míšku. Tamarind hlídejte – možná bude potřebovat ještě trochu tekutiny dolít.

Tamarind3

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Po této době důkladně propasírujte. Nebojte se zbytky směsi ještě jednou smíchat s trochou vody a propasírovat znovu. Tamarind je vcelku drahý, takže by byla škoda nevyužít ho až do poslední kapky.

Vraťte do hrnce, přidejte 4 lžíce třtinového (případně palmového) cukru a ještě chvíli povařte. Hotovou pastu můžete ihned použít do marinád, omáček na maso, zeleninových směsí apod. V lednici vydrží asi čtyři týdny, není však problém ji v menších skleničkách zavařit nebo uložit do mrazáku.

Ale ještě předtím ji můžete dochutit i nejrůznějším kořením. Vhodný je zejména zázvor, badyán nebo česnek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)