Chyba, kterou dělá při pěstování avokáda z pecky skoro každý

Avokádo

Kulaté pecky plodu hruškovce přelahodného (Persea americana) nenechají chladného snad vůbec nikoho. Pokud si z nich však chcete vypěstovat zajímavě vypadající pokojovku, určitě je neodstraňujte z plodů za pomoci ostré špičky nože.

Poškození ochranného obalu zpravidla znamená, že vám rostlinka nevyklíčí. A to by byla opravdu škoda. Jen s trochou péče totiž můžete pít pokojovku, která zaujme každou návštěvu.

Pecku vložte do vody a počkejte

První krok pěstování avokáda z pecky je všeobecně známý. Do širšího konce pecky opatrně zapíchněte párátka nebo špejle a s jejich pomocí zajistěte, že bude ve sklenici s vodou ponořena vždy jen dolní polovina pecky.

Jde to snadno. Nyní už vám zbývá jen čekat a hlídat hladinu vody. A jak dlouho budete muset pokoušet svou trpělivost? I když se na řadě míst můžete dočíst, že avokádo obvykle vyklíčí do 6-8 týdnů, mnoho semen je poměrně tvrdohlavých, takže si k uvedenému času musíte ještě nejméně dva až tři týdny připočítat.

Foto: Pixabay

TIP: Vodu pravidelně měňte a to 2x do týdne, zabráníte tak rozvoji plísní a hub.

Jak proces klíčení vypadá

Nejdříve se horní část pecky avokáda vysuší a zkrabatí. Následně se celý kus odloupne a vytvoří se trhlina. Ta se postupně rozšíří až dolů – do části, odkud začne později vyrůstat hlavní kořen. Ten velmi pomalu poroste, mnohdy se začne i větvit. A teprve za několik dalších týdnů se objeví v horní části pecky zelený klíček.

Největší chyba při pěstování avokáda z pecky

Celá rostlina vypadá velmi křehce, takže není divu, že většina z nás čeká, dokud trochu nezesílí a už už jí si radostí přesazujeme do květináče. Tím však hruškovci přelahodnému nijak nepomůžeme, naopak. Pokud chceme opravdu silnou a zdravou rostlinu, necháme kořen avokáda dorůst přibližně do délky 15 cm. Poté ho na polovinu zkrátíme a opět vrátíme pecku do sklenice s vodou. A teprve ve chvíli, kdy kořen dosáhne původní délky (a hojně se přitom rozvětví) je ten správný čas pro přesazení

Jak a kam přesadit

Vyberte si květináč i průměru 15-20 centimetrů a do něj zasaďte avokádo přesně tak, jak bylo pěstováno ve sklenici. Jinými slovy – ta část, která zůstala nad vodou, musí nyní trčet nad povrch květináče. K přesazení vám postačí běžná zemina pro pokojové rostliny.

Teď nechte avokádo chvilku růst, ale čas od času ho přeměřte. Jakmile vyroste do výšky okolo 35 centimetrů, vezměte si k ruce nůžky a horní dvě řady listů odstraňte. Podpoříte tak větvení stromku. A takto postupujte vždy, když se rostlina o nějakých 18-20 centimetrů povytáhne.

Vyhnete se tak pěstování vytáhlých hruškovců, jež mají do estetické ozdoby bytu opravdu daleko.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)