Připravte svou půdu na jaro: náš krátký průvodce vám napoví

Abychom měli v nadcházející sezóně půdu plnou živin pro správný růst zeleniny, je potřeba půdu zpracovávat. Část práce je potřeba provést už na podzim (jako je například zprávné rytí zahrady), jiná práce na nás čeká právě na jaře. Zdravá půda nás odmění kvalitní a hojnou úrodou – udržuje totiž nejen vhodné živiny, ale také dostatek vláhy pro kořeny. Má dobrou strukturu a vyváženou zásobu živin – dobře se s ní pracuje.

Kdy začít s prací na zahradě?

Začátek prací velice závisí na počasí. To je každý rok jiné, a tak určit přesné datum samozřejmě není možné. Řiďte se proto teplotou půdy. Tu zjistíte zcela běžným teploměrem, který zaboříte do půdy do hloubky 5 až 10 centimetrů. Pokud se teplota půdy po dobu asi jednoho týdne pohybuje nad 7 °C, je čas začít. Půda je shora oschlá, drobivá a nelepivá.

Je možné začít rytím

Někdy může dojít ke slehávání půdy – může za to jednak gravitace, jednak také srážková voda. Dalšími činiteli jsou ale také zahradníci a druh půdy. V závislosti na tom, jak moc je vaše půda slehlá, bude možné, že budete muset znovu sáhnout po rýči. A když už tak uděláte, můžete do půdy rovnou zapracovat nevyzrálý kompost v deseticentimetrové vrsvě. Zapravíme ho do hloubky asi 20 centimetrů.

Půda: Foto Pixabay

Kultivátor dobrým pomocníkem

při kypření a urovnávání povrchu půdy si můžete značně pomoci použitím kultivátoru. Použít můžete plečku se třemi pevnými hroty, nebo pro důkladné prokypření jednohrotový kypřič (tzv. drápek). Záhon zpracujeme jedním směrem s odstupem asi 5 cm, poté rozhodíme kompost či hnojivo a zapracujeme napříč. U těžších půd bude nutné rozbít hrudy – k tomu poslouží dobrý kopač alespoň se třemi zahnutými hroty. Pro jemné nakypření se používá rotační kypřič (tzv. ježek). Jím půdu jen přejíždíme.

Urovnání povrchu půdy

Po prokypření a zapracování hnojiva je nutné povrch půdy ještě urovnat pro setí a sázení – k tomu použijte ocelové hrámě o šířce záběru cca 25 centimetrů.

Půda: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!