Hmyzí hotel nepotřebujete, zázemí pro hmyz na zahradě se dá pořídit i jinak

V poslední době se s nimi doslova roztrhl pytel. Hmyzí domečky a hotýlky se na nás dívají snad z každého hobbymarketu. Pomineme teď, že stačí trocha šikovnosti a podobné dílko si ze starých prken doma vytvoříte úplně sami – instalovat na zahradu něco takhle umělého postrádá jakýkoliv smysl. Zvlášť, máte-li tu přírodní.

Tím nechceme hmyzí hotely zavrhovat, na mnoha místech mohou mít opravdu smysl. Ale proč investovat do něčeho, co se nakonec ani nikam nehodí?

O broukoviště se postará jakékoliv staré dřevo

Na první pohled nejde o nic světoborného – jen pár starých kmenů, položených na zemi nebo zapuštěných nastojato. A nic víc. Využít se tedy dají prakticky jakékoliv zahradní zbytky. Ale pokud to chcete mít pěkně z gruntu, vyplatí se řídit několika málo pravidly.

Foto: Pixabay

Vhodné je zejména tvrdé dřevo, které dlouho vydrží. Takový dub je navíc oblíbený mezi mnoha ohroženými druhy našeho hmyzu. Poslouží vám však třeba torzo staré jabloně (z bezpečnostních důvodů zbavené větví) nebo i velký špalek, původně určený na topení. Ovšem čím víc možných úkrytů hmyzu poskytnete, tím vděčnější bude.

Pokud je to jen trochu možné, umístěte broukoviště na dobře osluněné místo. Právě takové úkryty totiž v lesích často chybí. Ale pokud tuto možnost nemáte, spokojte se i se stínem. Dostatek nájemníků se k vám nastěhuje i tak.

Na co si dát pozor

Pokud zakopáváte kmeny do země, čas od času zkontrolujte jejich stabilitu, velké hromady klád zase mohou lákat k přelézání. Broukům to nijak nevadí, dbejte spíš o bezpečnost svých dětí. Dobré broukoviště dokáže spojit obě funkce dohromady – herní i přírodní. A čas od času sestavu dřeva doplňte o nový kousek.

Časem si všimnete, že z vašeho počinu mají prospěch nejenom nejrůznější brouci, ale také ještěrky nebo drobní ptáci. A pokud do několika kmenů navrtáte vhodné otvory, přiletí k vám i včelky samotářky, kterých v naší přírodě rok od roku ubývá.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)