Ginkgo biloba – co jste o tomto nevšedním krasavci nevěděli

Na podzim se jeho listy zbarví nádhernou žlutí a správně zpracované pomohou proti problémům s pamětí, únavou a s mnoha dalšími obtížemi. Pojďme se však nyní na jinan dvoulaločný alias Ginkgo bilobu podívat optikou zvídavého zahrádkáře.

Možná roste i ve vašem parku. V celé ČR najdeme asi 50 státem chráněných exemplářů, z nichž ty nejvyšší dosahují až 20 metrů. Ty nejkrásnější můžete najít :

  • Podzámecké zahradě v Kroměříži
  • anglickém zámeckém parku v Lysé nad Labem
  • v parku u zámku Kozel (Plzeňsko)
  • Osvračín – zámecký dvůr (Domažlicko)

První pohled vám pravdu neprozradí

Typické vějířovité listy upoutají na první pohled. Věděli jste však, že jde ve skutečnosti o svazečky srostlých jehlic? První jinany se na Zemi vyskytovaly už před 300 miliony let a do dnešních dob si s sebou přinesly i tento evoluční pozůstatek. Mimochodem dnes se ty nejstarší exempláře blíží svým stářím k 5 000 let a nalezneme je v Číně.

Foto: Pixabay

Je nenáročný, zahrádkáře však neuspokojí

Potřebuje pouze výživnou půdu bez přemoření, odolá znečištěnému ovzduší i většině škůdců, přesto bývá na našich zahradách k vidění jen zřídka. Důvodem je kromě jeho finální velikosti také velmi pomalý růst – není-li zasazen do opravdu teplé oblasti, nepřibude mu každým rokem na výšce více než pár centimetrů. V současné době lze v zahradnictvích najít velmi populární klasické jinany, jež dokáží svůj kompaktní vzhled udržet velmi dlouho.

Odolá i mrazům a to až do -20 °C, i proto je velmi populární například v USA, kde bývá označován jako „strom dívčích vlasů.“

Nejenom pro paměť – jinan je i přírodní antibiotikum

Jakkoliv je toto označení kontroverzní, podstatu léčebného působení listů ginkgo biloby dokazuje velmi dobře. Používají se při infekcích dýchacích cest i při onemocnění ledvin. A léčivé jsou kromě listů také semena, z nichž se nejčastěji připravuje odvar, případně jsou zpracovávána do podoby výtažku.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)