Připravte si letos vlastní burčák

Burčák

Burčák neboli částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné patří k velice oblíbeným podzimním nápojům. Pokud na své zahradě máte úrodu jen několik kilogramů hroznového vína, můžete si připravit svůj vlastní skvělý burčák! Obsah alkoholu v burčáků bývá obvykle od 1 do 7 % – podle toho, v jakém stádiu burčák je. Je samozřejmé, že mladý burčák má sladší chuť a menší obsah alkoholu, než burčák starší.

Kdy posbírat hrozny?

Na přípravu vína (burčák je mezistupněm výroby vína) sbíráme pouze dostatečně zralé hrozny. Vinaři používají ke změření cukru speciální přístroje – nám ale postačí vlastní chuťové buňky. Až se vám hrozny zdají dostatečně sladké, můžete se pustit do přípravy burčáku. Hrozny stříhejte od rostliny, sbírejte je kbelíku nebo bedny k tomu určené (tj. bedny, které jsou určeny na přepravu potravin). Poté, co sklidíte všechny hrozny, budete muset oddělit bobule od stopek. Může to být úporná práce – vinaři k tomu opět mají speciální stroje, které tuto práci udělají za ně.

Vinná réva

Vinná réva: Zdroj obrázku Pixabay.com

Lisování a slazení

Otrhané bobule pomačkejte nebo pomelte a nechte několik hodin odležet, aby pustily ještě více šťávy. Obvykle se čeká tak 2 až 5 hodin, než se začne lisovat. Z odleželých bobulí začněte lisovat šťávu. Měřte si přitom, kolik litrů šťávy máte, protože na tom je závislé, kolik cukru budete muset přidat. Obvykle se na 10 litrů šťávy přidává 0,6 kg krystalového cukru. Cukr je potřeba rozmíchat tak, aby se zcela rozpustil.

Kvašení

Po oslazení následuje doba čekání. Mošt dejte do demižonu jiné nádoby tak, aby asi jedna třetina nádoby zůstala volná. Jak mošt kvasí, zvedá se jeho hladina a mohlo by dojít k tomu, že by přetekl z nádoby. Optimální teplota pro kvašení je od 15 do 25 °C (čím větší teplo, tím rychlejší kvašení). Při kvašení vzniká oxid uhličitý, takže místnost, ve které mošt kvasí, je potřeba pravidelně větrat. Nádobu přikryjte jen tvrdým papírem nebo plátýnkem, aby se do něj nedostal nežádoucí hmyz.

Šum je znamením kvašení

Jakmile uslyšíte, že burčák šumí, můžete začít ochutnávat. Obvykle se tak stane za 10 až 15 dní od počátku výroby.

Burčák: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!