Videoreportáž z vaření švestkových povidel

Švestková povidla

Domácí švestková povidla rozhodně stojí za to. Rychle zapomeňte na ta, která se prodávají v mnohých supermarketech. Často jde spíše o jakousi směs plnou cukru a nejrůznějších zvýrazňovačů chuti. Často se setkáme s povidly, jež spíše než cokoli jiného připomínají aspik. A barva. Snaha o opravdu tmavou se sice cení, nicméně většinou je výsledek odlišný. My se podíváme na výrobu povidel klasickým způsobem, i když s mícháním nám pomáhal elektromotor.

Pouze švestky a voda

Přesně tak, žádné další suroviny už potřebovat nebudete. Zapomenout nelze ale na spolehlivé vybavení. Na mysli máme především velký kotel a pec. Optimální je samozřejmě také míchací zařízení, jehož základ tvoří elektromotor. Postup vaření není nijak složitý. Na počátku se musí kotel dokonale umýt a následně se do něj nalije cca 5 až 7 litrů vody. Tomuto množství odpovídá zhruba 20 kg švestek. Pak se pořádně zatopí a zapne míchací mechanismus, který bude v provozu už pořád po celou dobu vaření. Švestky musí být postupně rozvařeny kompletně. V opačném případě nedosáhnete na tu správnou barvu povidel.

Švestky

Švestky: Foto Radek Štěpán

Bez propasírování se neobejdete

Když se švestky pořádně rozvaří, bude zapotřebí je propasírovat přes síto. Než se začne pasírovat, nechá se vyhasnout oheň, základ povidel je zapotřebí také nechat cca 10 minut vychladnout. Pak se již rozvařené švestky pasírují, a to pomocí menších metliček. Po propasírování se opět zatopí a směs se začne znovu ohřívat v kotli.

Švestková povidla

Povidla: Foto Radek Štěpán

Poslední krok a hurá do cíle

Nyní už se pouze topí a směs je míchána. Časem se topení omezí a směs bude více houstnout. Průběžně je zapotřebí ochutnávat. A jak poznat, že už jsou povidla uvařená? Vcelku jednoduše. Stačí si nabrat na lžíci a poté ji obrátit. Jestliže směs neukápne, povidla jsou na světě. Poté se už jen povidla dají do nádob, v nichž budou skladována. My jsme volili kameninové hrnce. K zakrytí posloužil pečicí papír.

Švestková povidla

Hotová povidla ke skladování: Foto Radek Štěpán

Video: Youtube kanál Radka Štěpána

Švestková povidla: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.