Při výsadbě kanadské borůvky je třeba se vyvarovat několika chyb

kanadská borůvka

Borůvky patří mezi velice oblíbené ovoce, a to díky jejich modrofialovým plodům, které jsou sladké, výživné, ale také je lze v kuchyni využít na koláče či do ovocných knedlíků. Jejich chuť je přímo famózní, proto, pokud chcete a plánujete, vysaďte je na svou zahradu – s těmi z obchodu je nelze srovnávat. Rádi bychom vás však upozornili na několik chyb, kterým je potřeba se vyvarovat, aby úroda sladkých bobulek byla opravdu ohromná. 

Vyberte správné místo pro borůvky

Než začneme se správným místem pro výsadbu, je třeba vědět, jakou odrůdu zvolit. Doporučujeme navštívit zahradnictví a poptat se odborníka, který vám s ohledem na vaši zahradu a půdu poradí. Dobré také jistě bude, když zvolíte dva keře a vysadíte je poblíž, aby se mohly opylovat.  

Nyní už ale zpět ke správnému umístění. Doporučujeme, abyste se vyhýbali místům, kam celý den praží slunce. Zvolte raději vlhké a polostinné místo, například někde u plotu. Nesmí být příliš stinné, aby plody mohly dozrát. Keříky vysaďte do vykopané jámy, která bude hluboká alespoň 40 centimetrů a široká 60×60 centimetrů. Pokud budete vysazovat více keřů vedle sebe, poskytněte jim rozestup alespoň 70 centimetrů. 

borůvka
Foto: Pixabay

Vhodný substrát a zálivka je zásadní

Aby se keři dařilo, bude důležité mu poskytnout správný substrát. Hlinitopísčitý s pH  4 až 5 bude ideální. Jistě také nešlápnete vedle, pokud smícháte rašelinu s pískem. Nezapomeňte pravidelně ke keři přihazovat nový substrát. Po výsadbě půdu důkladně prolijte vodou. Doporučujeme nepoužívat chlorovanou vodu, nýbrž dešťovou nebo odstátou. 

Tip: Aby se pH půdy nezvyšovalo, bude vhodné podél záhonu umístit netkanou textilii. 

Pro zajištění šťavnatých a velkých plodů, bude zásadní jim dopřát dostatek vody. V letních měsících dopřejte jednomu keři až deset litrů vody na jednu zálivku, ale zároveň dbejte na to, aby voda u kmene nestála. To borůvka opravdu nesnese, protože nadbytečná voda by mohla poškodit kořenový systém. Správnou vlhkost můžete zajistit zavlažováním, ale také pomocí mulčovací vrstvy. Tímto způsobem nebude půda tak rychle vysychat. 

Pokud borůvkám poskytnete správný substrát, který je zásadní, umístění, prořezávání a správnou zálivku, budete se moci těšit ze sladkých a šťavnatých plodů dlouhé roky. 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-kanadske-boruvky-7-chyb-ktere-nesmite-delat, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-298514-sklizejte-kilogramy-plodu-ze-severoamericke-krasky-diky-spravne-peci

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)