Jak na čisté dlažební kostky bez plevele a mechu? Drahé prostředky nejsou zapotřebí

Dlažební kostky

Jak je možné, že jsou jiné dlažby v bezvadném stavu, zatímco ta u vašeho rodinného domku je špinavá a nevábná? Dlažební kostky jsou jako vizitka čistoty nejen u zámku, ale i v okolí domu. Zejména po dlouhé zimě by měly být vyčištěny na novou sezónu, vyžadují ale péči i po zbytek roku. S jakými metodami se stanou opět chloubou?

Po zimě proveďte řádnou údržbu

Přemíra sněhu a ledu není k dlažbě přívětivá a v zimě se na chodnících a cestách hromadí zemina a hrubé nečistoty, které se řadí do nerozpustných inertních materiálů a mohou dlažbu snadno poškodit. V prvních jarních dnech je nezbytné mít v ruce koště a zcela vyčistit venkovní prostory a odstranit hrubé nečistoty. Mimořádně důležité je vyčistit dlažbu hadicí nebo vysokotlakým čističem, aby se odstranil prach a skvrny – proud vody navíc může bez námahy odstranit zeminu z drážek a mezer mezi dlažebními kameny.

Dlažební kostky 1
Foto: Pixabay

Nebojte se použít kartáč

Nejhrubší nečistoty a nejviditelnější skvrny zmizely, ale dlažba na příjezdové cestě, před domem nebo v garáži stále není tak dokonalá? Nemusíte se hned rozběhnout do obchodu pro speciální prostředky, které bývají založeny na nešetrných chemikáliích. Primární pomocí může být běžný čisticí prostředek na nádobí, který se smíchá s vodou v poměru 1:3, nanese se přes celou plochu a přes noc se vyčistí. Ráno lze skvrny v tomto okamžiku odstranit kartáčem a celý proces opakovat.

Na mech a plevel se používá soda a ocet

Dlažební kostky 2
Foto: Pixabay

U chodníků, cestiček a přístřešků pro auta se neshromažďují pouze nečistoty, ale také mech a plevel, které působí rušivě. Většinou se objevují ve stinných oblastech nebo tam, kde se drží vysoký porost. Za pomocí čtyř lžiček jedlé sody a litru vody by měla být dostatečná okamžitá pomoc. Směs se rovnou nanese na rostliny a poté se celý prostor vyčistí tekoucí vodou. Kromě vody v poměru 2:1 lze použít i běžný ocet a přípravek je třeba aplikovat i do štěrbin mezi kostky, aby se zabránilo návratu zeleně.

Zdroje info: pestujme.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.