Přesazování rostlin: co je potřeba vědět, než začnete

Přesazování

Aby se pokojovým rostlinám dařilo, je zapotřebí jim věnovat určitou péči. Kromě zálivky a hnojení je nutné rostliny také přesazovat – obzvláště pokud se jedná o mladé rostliny, které rychle rostou. Tato činnost ale může být vždy tak trochu riskantní, protože manipulujeme s kořeny rostliny, které jsou tak důležité pro její růst. Jak je rostlina citlivá, závisí na tom, o jaký druh se jedná. Tak například kapradiny přesazování příliš rády nemají.

Proč přesazovat?

Co by se stalo, kdybychom rostliny nepřesadili? U rostlin se při růstu zvětšuje nejen jejich nadzemní část, ale také její kořeny. Toto platí zejména u mladých rostlin, které se vyvíjí rychle. Ty je samozřejmě zapotřebí přesazovat častěji. S postupem času se může stát, že kořenů v nádobě bude více, než samotného substrátu. Z důvodu nedostatku místa se kořeny zapletou a rostlina přestane růst.

Květináč

Foto: Pixabay

Jak často přesazovat?

Mladé rostliny obvykle přesazujeme každý rok, protože rostou nejrychleji. Je možné, že kořeny zaplní nádobu již za několik měsíců. Jakmile rostlina dosáhne své optimální velikosti, už není potřeba ji přesazovat tak často. Obvykle už není zapotřebí ani zvětšovat průměr květináče. Přesto se doporučuje rostlinu přesadit – a to každé tři až čtyři roky. Díky tomu můžete doplnit živiny, které se v půdě nacházejí a které rostlina bezpodmínečně potřebuje. Kromě toho se v zemi hromadí škodlivé látky – dostávají se do ní vodou, hnojivy, a dokonce také vzduchem. Starší rostliny přesazujeme v případě, že její kořeny prorůstají drenážními otvory. Jiné indikace pro přesazení rostliny mohou být: mech, zažloutlé a padající listy, měkké listy, nedostatečné kvetení.

Kdy přesazovat?

Konec února a začátek března je obvykle nejlepším obdobím pro přesazováním. Toto pravidlo bychom neměli používat na rostliny, které v tomto období kvetou. Přesaďte je až po odkvětu. Před samotným přesazením je vhodné rostlinu zalít, díky tomu totiž kořeny nevyschnou ani při přesazení.

Jak pečovat o rostlinu po přesazení?

Přesazenou rostlinu postavte mimo přímé sluneční záření a hojně ji zalijte – voda musí protéct drenážními otvory květináče. Nechte stát asi třicet minut a poté vodu z podtácku vylijte. Následující zálivku proveďte, až když substrát proschne, kořeny totiž ke svému růstu potřebují také vzduch. Hnojení bude zapotřebí až po šesti týdnech po přesazení.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/5-rzeczy-o-ktorych-trzeba-pamietac-przesadzajac-rosliny-doniczkowe

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!