Přesazování kaktusů: návod krok za krokem

Kaktus

Kaktusy považujeme za nenáročné rostliny, protože jsou zvyklé růst v poměrně složitých podmínkách: málo úrodná půda a nedostatek vody. Avšak i ony občas vyžadují trochu naší péče. Například, když jim v květináčku začíná být trochu těsno… Protože však kaktusy rostou pomalu, budete i toto provádět jen zřídka. Většinou to jde poměrně dobře, avšak kaktusy vás mohou popíchat, což znesnadňuje manipulaci s nimi.

Kdy přesadit?

Kaktusy pokud možno přesazujeme na jaře. Pokud jsme ale toto období propásli, můžete se do toho pustit také v létě. V zimě ale mají kaktusy období klidu, a to bychom měli respektovat. Nedělejte žádné zásahy, které by tento klid narušily – včetně přesazování. Takže přesadit kaktusy lze prakticky kdykoli, jen ne v zimě. Květináč nemusí být velký, stačí jen o několik centimetrů větší květináč, než je tělo kaktusu. Někdy ale kaktus neprospívá, a i když ještě není přerostlý, možná bude lepší jej přesadit. Takže kaktus přesazujeme také v případě, že má kaktus problémy s růstem a vypadá, že mu něco schází.

Kaktus

Foto: Pixabay

Přesazování kaktusů

Samotné vyjmutí kaktusů z dosavadní nádoby může být trochu problematické díky ostnům kaktusů. Můžete použít rukavice nebo zabalte kaktus do novin. Při přesazování zkontrolujte kořeny kaktusů, obzvláště pokud přesazujete chřadnoucí kaktus. Je dobré z nich odstranit zeminu, avšak ne namočením. Jemně zeminu sklepněte. Někdy mohou být kořeny zahnilé. V takovém případě všechny nezdravě vypadající části kořene odstřihneme. Přesaďte je do vhodného substrátu a příští týden nezalévejte. Rostlina si zvyká na nové prostředí a vodu by nepojala.

Jaký zvolit substrát

Na trhu jsou dostupné speciální substráty na kaktusy a sukulenty, takže můžete zainventovat do nich. Pokud ale máte klasický zahradní substrát, stačí jej smíchat v poměru 1:1 s pískem. Takto vzniklá zemina je zcela dostačující pro pěstování kaktusů. Po přesazení nechte kaktus na teplém a suchém místě. Asi po týdnu můžete vidět, že se na kaktusu objevují nové ostny. To je znamení, že se můžete pustit do běžné péče, jako před přesazením (zejména jde o zálivku).

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/27774-presazovani-kaktusu-ma-sva-specifika-kdy-a-jak-ho-provest/?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter&tqid=iqC6Z3YnBB4BPn7MpNpQRmLNAhQloYbA6WQS8nlF

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!