Překynuté těsto lze rozeznat podle několika jednoduchých ukazatelů

Může se to stát i vám. Všechno uděláte správně, těsto postavíte na příjemně teplé místo bez průvanu a přesto jsou koláče nebo chléb po upečení téměř bez struktury i tolik žádané chuti. Ba naopak, leckdy se tváří i trochu nakysle.

Důvodem je pravděpodobně překynuté těsto, které bez zkušeností nemusíte být schopni správně rozpoznat. Ukážeme vám, v čem se tajemství překynutého těsta ukrývá a co si s ním počít.

Není překynutí jako překynutí

Odborné příručky uvádí, že k překynutí těsta dochází ve chvíli, kdy kvasinky spotřebují veškerý cukr. V tu chvíli ustane i jejich produkce CO2 a těsto lidově řečeno splaskne. Ovšem v praxi se spíše setkáváme s jiným typem překynutí. K němu dochází v případě, že těsto ponecháme kynout moc dlouho a nadprodukce CO2 pocházejícího z kvasinek těsto příliš nadýchá.

Jablečný koláč z tvarohového těsta

Domácí koláč: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jak poznat překynuté těsto

To lze identifikovat poměrně snadno. Zatímco správně vykynuté těsto má krásnou čepici a nadýchanou (některé hospodyňky říkají že „vrzavou“) strukturu, to překynuté splaskne, zřídne a začne se více táhnout. Z takového těsta péct nedoporučujeme. Je-li překynuté jen trochu, upeče se, aniž by příliš pozbylo na tvaru, ale přijde o svou jemnou a nadýchanou strukturu.

Překynuté těsto jednoduše znovu propracujte

Pomoc je naštěstí jednoduchá. Jestliže na těsto zapomenete nebo ho necháte kynout při příliš vysoké teplotě, zbavíte se překynutí jednoduše tak, že těsto opět důkladně ručně propracujete. Vraťte ho do mísy a nechte vykynout znovu. Pečivě hlídejte a poté použijte jako obvykle. Nikdo nic nepozná.

Těsto: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)