Pokojové rostliny

Proč se vyplatí mít doma pokojové rostliny

Proč se vyplatí mít doma pokojové rostliny

Mít doma pokojové květiny je skutečně zdravé a prospěšné. A to protože pokojové rostliny produkují kyslík, čistí vzduch, zvyšují vlhkost vzduchu, mohou bojovat proti plísním a bakteriím. Některé navíc mají také svůj význam z hlediska aromaterapie, takže nás dokážou uvolnit od stresů a pomáhají navodit pohodu. A to jsou jen další důvody proč pěstovat okrasné květiny i ve vašem domově.

Květiny v květináči a pohoda

Mnoho vědců věří, že pokojové květiny zlepšují krevní oběh a funkci plic. Zelená barva má navíc pozitivní vliv na lidskou psychiku – uklidňuje nervy. Podle feng shui, starodávné praxe plánování vesmíru, jsou tvary listů důležité. Tenké, měkké a kulaté (jako má například violka či begónie) vydávají jemné energie. Na druhou stranu opravdu ostré a tvrdé (např. aloe, agáve) motivují k akci. Níže uvádíme příklady rostlin, které mají pozitivní vliv na naši pohodu:

  • Ledviník (Nephrolepis). Zvlhčuje vzduch a rozkládá škodlivé chemikálie. Kromě toho čistí nervový systém a obnovuje rovnováhu.
  • Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum). Zlepšuje náladu, dodává energii. Dokonale čistí vzduch od škodlivých látek. Navíc dodává pozitivní energii a zlepšuje náladu.
  • Pomerančovník nebo citrusovník. Uvolňuje životní energii a navozuje veselou náladu.
  • Břečťan. Dokonale filtruje vzduch. Kromě toho probouzí kreativitu a zlepšuje náladu.

Orchidej

Orchidej: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pokojové rostliny a aromaterapie

Pachové impulsy se rychle přenesou do mozku, a mohou tak rychle ovlivnit naši pohodu. Květy jsou zodpovědné hlavně za příjemnou vůni, ale látky uvolňující aroma se nacházejí ve všech částech rostliny (listy, výhonky, kořeny, semena a plody). Do této skupiny řadíme tyto rostliny:

  • Citronovník nebo pomerančovník. Květy a listy poskytují intenzivní vůni. Je to vůně, která zlepšuje koncentraci, stimuluje akci, snižuje trému a snižuje úzkost.
  • Gardénie (Gardenia). Rostlina, jejíž vůně pomáhá zotavit se z deprese (dodává optimismus, zlepšuje náladu).
  • Jasmín pravý (Jasminium officinale). Květina, která voní nejintenzivněji během kvetení. Její vůně má antidepresivní vlastnosti a uvolňuje.
  • Pelargónie. Vůně této květiny tiší depresi a měnící se emoční stavy. Kromě toho má antiseptické vlastnosti.

Pozor na jedovaté pokojové rostliny

Některé pokojové rostliny jsou sice velmi krásné, avšak měli bychom je pěstovat se zvláštní péčí, protože obsahují toxické látky. Mezi jedovaté druhy patří mimo jiné: Filodendron, pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima, vánoční hvězda), oleandr obecný (Nerium oleander), diefenbachie (Dieffenbachia), řemenatka červená (Clivia miniata), břečťan popínavý (Hedera helix). Pokud máte doma domácí mazlíčky nebo malé děti, je lepší se vzdát jedovatých druhů nebo je udržovat mimo jejich dosah. Veškeré činnosti, jako je mytí listů, opětovná výsadba nebo odstraňování poškozených částí provádíme zásadně v rukavicích.

Pokojové květiny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *