Praktické tipy, jak pěstovat begónie na stinném balkoně. Díky těmto postupům je to snadné a výsledek úchvatný

Jak pěstovat begónie:  Existuje velké množství vyšlechtěných odrůd begónií hlíznatých (Begonia x tuberhybrida), které bývají nejčastěji vzpřímeně rostoucí, ale mohou se pyšnit i převislými květy, a to jednoduchými, plnými, jedno- i vícebarevnými, na okrajích kudrnatými.

Vyrůstají z paždí listů a mají různé barvy od bílé přes různé odstíny růžové, lososové, oranžové až po tmavě červenou. Dorůstají výšky 25 až 50 cm.

Co byste měli vědět o begoniích

Při správné péči kvetou celé léto, dokud je nezničí první mrazy. Škodí jim rosení listů, tehdy jejich napadá padlí. Nadměrná zálivka a příliš vlhký vzduch způsobují skvrnitost listů a při nesprávném pěstování jim opadávají poupata i květy.

Aby byly begónie vždy ve formě

Co byste pro to měli udělat? Přezimované hlízy koncem února až v průběhu března vysaďte do květináče o průměru 12 až 15 cm, který je naplněn do dvou třetin substrátem s obsahem kompostu nebo rašeliny. Hlízy položte na substrát vegetativním vrcholem vzhůru a zalijte. Uložte v místnosti s teplotou 16 – 20 °C, světlo nepotřebují.

Zazimování begonie

Foto: Pixabay

Jakmile začnou hlízy rašit, dosypte substrát, aby byly přikryté a květináče dejte na světlo.

Na balkon jejich vyložte v květnu, když už nehrozí mrazíky. Umístěte je na polo stinné až stinné místo, orientované na sever nebo západ.

Co ještě pěstovat ve stínu

A jak další rostliny snesou jen minimum slunečního záření na neúplně optimálně orientovaném balkoně? Vybírat můžete například z těchto druhů:

  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • hortenzie řapíkatá alias hortenzie pnoucí (Hydrangea petiolaris)
  • zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii),
  • akébie pětičetná (Akebia quinata)
  • žumen (Cissus alata)
  • kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior)
  • tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica)
  • zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia)
  • šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis)

Jde o letničky i pokojovky. Vybrat si tedy můžete přesně ty, které aktuálně využijete nejlépe.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/nejoblibenejsi-pokojove-kvetiny-nasich-babicek/, https://www.prozeny.cz/clanek/zelenina-do-stinu-co-vam-poroste-i-bez-primeho-slunce-55878

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)