Postřik ze slupek cibule vyžene mšice ze zahrady jednou provždy: Levný zázrak, který funguje okamžitě

škůdci

Mšice jsou pro zahrádkáře trvalou nepříjemností, způsobují poškození rostlin a mohou přenášet i různá onemocnění. Abyste se jich zbavili, nemusíte vždy sázet jen na chemické postřiky. Místo toho si pomozte slupkami z cibule.

Ano, ty zdánlivě zbytečné slupky z cibule, které často končí v kompostu, mohou posloužit jako mocný spojenec v boji proti mšicím. Pojďme se tedy podívat, jak vám mohou slupky cibule jednou provždy pomoci vyhnat mšice ze zahrady.

Proč právě slupky z cibule

Cibulové slupky obsahují přírodní sloučeniny a oleje, které mají vlastnosti odpuzující hmyz. Tyto sloučeniny se uvolňují, když se slupky namočí nebo povaří. Ze vzniklé tekutiny se vytvoří silný sprej, který může odradit mšice a ochránit vaše zahradní rostliny. A jak ho vyrobit?

Nejlepší je používat organickou cibuli, abyste se vyhnuli potenciálním reziduím pesticidů. Pro přípravu postřiku vložte cibulové slupky do hrnce a přidejte tolik vody, aby byly zcela ponořeny. Vodu přiveďte k varu a nechte vařit asi 30 minut až hodinu. To pomůže extrahovat prospěšné sloučeniny z cibulových slupek. Směs nechte vychladnout a sceďte.

Mšice

Foto: Pixabay

Jak ošetřit rostliny proti mšicím

Po přecezení přelijte tekutinu z cibulových slupek do rozprašovače a aplikujte přímo na rostliny napadené mšicemi. Nemusíte ji nijak ředit – rostlinám určitě neublíží. Ujistěte se, že jsou listy, stonky a všechna postižená místa důkladně pokryta. Nejlepší je aplikovat postřik brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste minimalizovali riziko poškození listů sluncem (kapky postřiku totiž mohou působit jako lupa).

Opakujte podle potřeby – první výsledky by však měly být vidět už druhý den. Cibulový postřik působí tak, že vytváří nepříznivé prostředí pro mšice. Silný zápach a chuť sloučenin uvolňovaných z cibulových slupek tyto škůdce silně odpuzují. V důsledku toho se tito škůdci z vašich záhonů odstěhují a budou hledat alternativní zdroje potravy jinde.

Co je třeba vědět

Některé rostliny mohou být na postřik citlivější, proto je vhodné jej před rozsáhlou aplikací vyzkoušet na malé ploše vaší zahrady. Po aplikaci rostliny pečlivě sledujte, abyste se ujistili, že nevykazují známky poškození nebo nežádoucích reakcí.

Důležitá je však také pravidelná kontrola rostlin, odstraňování silně zamořených částí a podpora zdravého zahradního ekosystému. To vše jsou totiž klíčové postupy pro dlouhodobou prevenci výskytu mšic.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/zelenina-hnojivo-cibulove-slupky-30000602.html, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/cibulove-slupky-hnojivo/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)