Jabloň Gala: Jedna z nejoblíbenějších odrůd. Návod na její pěstování

Jabloň

Jabloň Gala je jednou z nejoblíbenějších odrůd. Můžete ji pěstovat ve formě klasického stromu, dostupná je ale také jako trpasličí odrůda nebo ve formě sloupovitého stromku. Tato jabloň má svůj původ na Novém Zélandu, ale dnes je rozšířena po celém světě. Platí mezi nejprodávanější odrůdy v Evropě. Sklízet je možné už druhý rok po výsadbě, a množství plodů je velké. Nejedná se o samosprašnou odrůdu, potřebuje opylovače, kterými mohou být jiné odrůdy jabloní.

Jabloň Gala pěstování

Jedná se o mrazuvzdornou odrůdu, která vydrží mrazy až do – 30 °C. Celkově se jedná o méně náročnou odrůdu. Pokud tedy chcete s pěstováním jabloní získat nějaké zkušenosti, víte, po jaké jabloni sáhnout. Pro pěstování je vhodné teplé a slunečné stanoviště. Půda by měla být dobře propustná. Abychom získali úrodnou půdu pro pěstování, je dobré zeminu (z jámy vykopané pro jabloň) smíchat s kompostem.

Jablka

Foto: Pixabay

Péče o jabloň

V prvních letech po výsadbě je třeba zaměřit se na dodatečnou zálivku. Starší stromy zaléváme pouze při delších obdobích sucha. Postřiky obvykle nejsou zapotřebí, protože jabloně Gala jsou odolné vůči chorobám. Některé stromy bohatě kvetou a plodí. To může způsobit problémy s praskáním větví. Je vhodné ovocné pupeny protrhat nebo vhodným způsobem podepřít větve stromu. Pokud má ale strom velkou násadu plodů, může to znamenat nadměrnou zátěž také na živiny. Plody se nemusí vyvinout do plné velikosti.

Choroby jabloní

I když se jedná o odolnou odrůdu, někdy se choroby mohou vyvinout i na ní. Jednou z nejčastějších je strupovitost jabloní. Pro toto onemocnění jsou typické zelené skvrny na listech rostliny. S postupem času skvrny hnědnou a vadnou. Listy opadávají. Stejné skvrny se objevují také na plodech. Častou chorobou je i padlí. Vyznačuje se bílý moučnatým povlakem na listech či poupatech. Nemoci pomáhá hustý porost, který nepropouští vzduch. Napadené části je třeba likvidovat.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/jablon-gala-opis-sadzenie-uprawa-pielegnacja-przycinanie/

https://www.zcstrakovo.cz/produkt/jablon-gala-malus-domestica-gala/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!