Poslední úkol na zahradě aneb Proč a jak správně zrýt záhony před zimou

rytí

Po sklizni poslední podzimní úrody nastává na zahradě konečný, a o to důležitější úkol. Zrýt záhony. Činnost, kterou je samozřejmě nezbytné stihnout, než půda na delší čas zamrzne. Proč je rytí záhonů před zimou tak podstatné? Čím zrýt záhony a jak na to?

Rytí záhonů je nedílnou součástí práce na zahradě. Proč je však natolik zásadní, aby došlo ke zrytí před zimou?

Proč zrýt záhony před příchodem zimy

Správným zrytím záhonů na podzim zajistíte optimální podmínky pro růst sazenic v následující sezóně. K tomu pravidelným obděláváním půdy dochází ke snížení výskytu různých škůdců v záhonech, kteří tam kladou svá vajíčka, čímž ohrožují rostliny po celý rok. Podzimní rytí a kypření záhonů půdu provzdušní, což má vliv na rozklad organických zbytků či hnojiva, pomůže to i půdním mikroorganismům. Současně se likviduje plevel, který jednak při rytí odstraníte, stejně tak zamezíte jeho dalšímu šíření.

Čím zrýt záhony aneb přizvěte si pomocníky

Použít můžete rycí vidle nebo rýč. Pokud zvolíte klasický rýč, tak se ujistěte, že je ostrý a má dostatečnou nášlapnou plochu. Lépe se ryje vlhká půda, ale ne promáčená po nedávném dešti. Ještě před samotným rytím odstraňte veškeré zbytky po sklizni. Pak si připravte hnojivo nebo kompost, záleží, co budete používat. Ryjte v pravidelných řadách a rovnoměrně do půdy přidávejte hnojivo. Po zrytí půdu uhlaďte hráběmi.

záhon

Foto: Pixabay

Pozor na míru hnojení

V rámci rytí před zimou je vhodné hnojení, ale pozor na to. Zde rozhodně platí, že všeho s mírou. Jde o to, aby nedošlo ke zbytečnému přehnojení půdy. To by poté bylo nežádoucí pro některé mladé sazeničky. Je dobré myslet na to, co plánujete pěstovat na zahradě v následujícím roce. Od toho se odvíjí nároky daných sazeniček na půdu.

V rámci hnojení vám bohatě postačí 1 až 2 kg hnoje na 1 m² záhonu. Hnojením dodáte půdě potřebný dusík, draslík i fosfor.

Zdroj: prozeny.cz, magazinplus.cz

Náhledové foto: Pixabay