Brusinky: pěstovat se dají v záhonu i nádobách. Zde je návod

Brusinky

Pokud se rozhodnete začít pěstovat brusinky v záhoně, vysadit byste je měli ideálně na jaře nebo na podzim. Pěstování v květináči či jiné nádobě můžete začít prakticky kdykoli v průběhu roku. Tyto plody jsou známé především jako lék na močové cesty. Uplatnit je ale můžete i tehdy, když tímto problémem netrpíte. Jsou totiž zdravé a jejich pěstování není nijak náročné. Můžete si z nich připravit sirupy, čaje či šťávy.

Brusinky vyžadují hodně vlhka

V českých zahradách nejčastěji najdeme brusinku velkoplodou. Její plody mohou dosáhnout průměru až 20 mm! Samotné brusinkové keře sahají do výšky okolo 1 m – výšku je možné kontrolovat zastřiháváním. Ve volné přírodě rostou v bažinách a mokřadech, což nám napovídá, kde bychom je měli pěstovat. Kromě dostatečné vlhkosti je třeba dodržet také podmínku na pH půd: 3,0 až 4,0. Můžete si koupit speciální substrát na brusinky nebo kyselosti dosáhnout kyselým kompostem, sírou či mulčem z jehličnatých stromů. K růstu je zapotřebí také slunné místo.

Brusinky

Foto: Pixabay

Výsadba brusinek

Pokud vysazujete do záhonu, nechte rozestupy mezi jednotlivými keříky 30 až 50 cm. Vykopejte dostatečně hluboké jámy, které naplníte směsí zeminy a rašeliny v poměru 1:2. Brusinky mají poměrně mělký kořenový systém, takže je zapotřebí chránit půdu před vysycháním vhodným mulčem (již uvedené nebo hrubozrnný písek). Mulč funguje také jako ochrana před mrazem, která je důležitá zejména u mladých keříků.

Brusinky jsou mrazuvzdorné

Brusinky jsou mrazuvzdorné. Pokud jim chcete poskytnout větší pohodlí, nebo máte mladé rostlinky, přikryjte je na zimu chvojím nebo spadaným listím. Přemrzlé větvičky na jaře seřízněte. Plody je možné sbírat až po prvních mrazících, protože jsou sladší. Rostliny na zimu neshazují své listy, jsou stálezelené (na podzim a v zimě mohou listy mírně zhnědnout).

Hnojení a řez

Používáme hnojiva bez vápenatých složek, protože ty mohou zničit rostlinu. Proto je vhodné koupit speciální hnojiva určená na brusinky. Řez není potřeba, u šestiletých rostlin je třeba rostlinu seříznout na výšku asi 5 cm od země, a to brzy na jaře. Brusinky jsou odolné proti chorobám a škůdcům, takže nevyžadují žádný preventivní postřik.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/zurawina-w-ogrodzie-sadzenie-uprawa-i-pielegnacja/

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-brusinek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!