Pórek lze pěstovat i v létě

Pórek

Pór neboli pórek (Allium porrum) je dnes již velice známou zeleninou. Využíváme ji obdobným způsobem, jako její dva příbuzné: cibuli a česnek. Oproti nim má však jemnější chuť, a proto si ji oblíbí i lidé, kteří se nemohou s ostrou chutí cibule a česneku vyrovnat. Pórek můžeme využít v teplé i studené kuchyni (výborná je například pórková pomazánka). Skvělou zprávou také je, že pórek můžeme pěstovat i u nás. A začít můžeme klidně až na konci jara.

Letní a zimní pórek

Je důležité vědět, že existují v podstatě dva druhy pórku: letní a zimní.

  • Letní pórek má vegetační období okolo 150 dnů a průměr okolo čtyř centimetrů. Jeho bílá část je delší, než má zimní pórek. Sklízíme jej nejčastěji v létě nebo na podzim, ještě před prvními mrazy.
  • Zimní pórek je kratší než letní (který může mít i jeden metr), je však silnější: v průměru dosahuje i nad šest centimetrů. Jeho vegetační období trvá asi 200 dnů a sklízíme ho na podzim. Vzhledem k tomu, že dobře snáší i teploty do -15 °C, můžeme jej nechat přes zimu v zemi.

Pěstování pórku

Pórek není náročný – zvládne i chladnější oblasti. Můžete mu vybrat jakékoli stanoviště, klidně i stinné (pozor ale na přílišnou vlhkost). Můžeme jej pěstovat z výsevu i ze sadby. Sadbu vysazujeme do řádků, které jsou jeden od druhého vzdáleny asi 30 centimetrů. Letní pórky by od sebe měly být vzdáleny 15 centimetrů. Před výsadbou zkrátíme kořeny i nadzemní zelenou část sazeniček a vysadíme je do hloubky nejméně 10 centimetrů. Důležitá je dostatečná zálivka: vláha je snad nejdůležitější při pěstování pórku.

Pórek nakrájený

Pór: Foto Pixabay

Kdy je čas výsevu?

Semínka pórku můžete vysévat již v polovině února a poté je v dubnu vysadit ven. Velice vhodné je ale také přímý výsev. Ten se řídí podle počasí, důležité ale je, aby již pominula nebezpečí mrazu: vhodné je tedy od poloviny května až do počátku července. Pro přímý výsev volíme řádky jeden od druhého ve vzdálenosti 50 cm. Vyklíčené rostlinky vyjednotíme tak, že ponecháme jen ty nejsilnější.

Péče o sazenice

Jak sazenice povyrostou, přihrnujeme je postupně zeminou – snažíme se totiž o to, abychom měli co nejdelší bílou část, která je pro letní pórek tolik typická. I nyní je potřeba myslet zejména na zálivku: hlavně v průběhu horkých dní.

Pór: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!