Poradíme, co dělat, aby vřes neuschnul

Vřes je velmi vděčnou rostlinou, která je krásně barevná ještě na podzim i v zimě. Nevadí jí sníh ani mráz. Proto patří mezi oblíbené dušičkové květiny. Avšak po čase se může stát, že váš krásný vřes začne usychat. Usychání je nejčastějším důvodem, proč vřes hyne. A proto jsme se rozhodli, že vám poradíme, jak to udělat, aby vám tento rok vřes neuschnul a mohli jste si jeho krásy užívat co nejdéle.

Základem je kyselá půda

Vřes pro svůj růst potřebuje kyselou půdu – tedy takovou, která má pH nižší než 5. Pokud takovou půdu nemáte, můžete stále vřes pěstovat, a sice v nádobách. Kupte si substrát pro azalky a rododendrony nebo si vytvořte vlastní substrát smícháním rašeliny, písku a klasického zahradnického substrátu. Důležitý je dobrý odtok vody z květináče, proto neuděláte chybu, když na dno dáte kamínky, perlit či keramzit.

Foto: Pixabay

Zálivka je velmi důležitá

Je důležité, aby půda v okolí vřesu byla neustále vlhká. Nedostatečná nebo naopak přílišná zálivka mohou být pro vřes fatální – nedostatečná zálivka vede k usychání, přemokření pak k plesnivění kořenů. Pro zalévání je nejlepší dešťová voda. Pokud žijete v oblastech s tvrdou vodou, vřes vám vděčný nebude, protože obsah vápníku ve vodě mu nesvědčí.

Péče o vřes

Aby se mohl vřes projevit ve svých krásných barvách, potřebuje k tomu dostatek světla. Jedině tak vám krásně pokvete. V období květu je vhodné jednou za 14 dní přihnojovat – použijte k tomu hnojivo na azalky či rododendrony. Tato hnojiva totiž neobsahují nežádoucí vápník, který mění kyselou půdu na zásaditou. Pokud chcete vřes pěstovat každý rok, pak je důležité jej pravidelně zastřihovat. Ideálním obdobím pro zastřihnutí je konec března až začátek dubna. Zastřihování se nebojte a odstraňte klidně čtvrtinu či třetinu délky rostliny.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!