Kopřiva dvoudomá

Hnojení kopřivou jako skvělá volba

Kopřiva dvoudomá: Zdroj úvodního obrázku Pixabay.com

Když se řekne organické hnojení, mnohým z nás se vybaví především kompost. Ano, kompostem se skutečně zřejmě hnojí nejčastěji. Přesto se nejedná o jedinou alternativu. Optimální je samozřejmě také oživení půdy prostřednictvím rytí a provzdušňování. Výbornou volbou pro hnojení jsou ale také obyčejné kopřivy. Zdá se vám to zvláštní? Není tomu tak, Urtica dioica, neboli kopřiva dvoudomá, je nejenom skvělou potravou pro housata a kachny. Jak ji tedy využít pro hnojení. Alternativy jsou celkem tři. Každá dodá rostlinám hlavně fosfor, draslík, zinek, železo a hlavně dusík.

Klasický kopřivový kompost

Speciální kompost vytvořený z kopřiv představuje doslova minerální bombu. Především kytky po aplikaci takovéhoto kompostu rostou jako divé. Jen příprava takovéhoto kompostu s velkým množstvím kopřiv je poměrně náročnou a zdlouhavou záležitostí.

Kopřiva dvoudomáKopřiva dvoudomá: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kopřivová kaše, nevoní, ale…

Výbornou volbou je bezesporu kopřivová kaše, která se vyrobí velmi jednoduše. Stačí k tomu jenom nasekat kopřivy nadrobno do plastové nebo jiné nekovové nádoby. Poté zalijete směs vodou a necháte zhruba 3 až 4 týdny kvasit. Směs se poté naředí v poměru 1:30 až 1:50 s obyčejnou vodou. Zálivka je pak pro rostliny vynikající. Jen počítejte s tím, že dvakrát vonět nebude…

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá: Zdroj obrázku Pixabay.com

Oblíbený postřik

Čerstvé kopřivy se jednoduše rozmixují úplně do hladka a vyrobí se z nich jakási zelená kaše. Když se naředí vodou, bude působit jako vynikající ochranný postřik, který bude plný živin. Počítejte s tím, že kopřivy budou velmi efektivně působit proti škodlivému hmyzu a speciálně proti mšicím. Obsahují totiž histamin, serotonin a acetylcholin.

Postřikovač

Postřikovač: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Kdy na kopřivy vyrazit?

Prakticky kdykoli v sezoně. Na jaře budou obsahovat menší množství dusíku. V průběhu léta už pochopitelně více. Rostliny v každém případě kopřivy v některé z podob ocení.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Marie Odpovědět

    Dobrý den. Prosím vás o radu.Při svatbě naší vnučky loni v srpnu byla kompletní výzdoba svatební tabule pro 95 lidí z překrásných pryskyřníků ,včetně svatební kytice. Do této doby jsem vlastně pryskyřníky neznala a tak jsem si je objednala u jedné firmy. Přišel mně sáček se suchými asi květy Ranunculus gemengd. Protože jsem vlastně očekávala hlízy, nevím jak a kdy bych měla tato semena nebo vlastně suché květy vyset, jestli nejdřív do truhlíku nebo přímo na záhon. Na dodaném zboží se nedovím nic, zkušenosti žádné nemám, na internetu se hlavně píše o jeho jedovatosti a proto bych nejraději i přes tu dost vysokou cenu celý sáček vyhodila. Proto vás prosím o radu co s tím.Moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *