Plamének potřebuje květy na slunce, základnu a kořeny ve stínu

Plamének

Pokud hledáte kvetoucí popínavou rostlinu, pak právě plamének může být vhodnou volbou. Základním pravidlem pro jejich pěstování je mít horní část rostliny na slunci, zatímco spodní část bude ve stínu. Pokud toto pravidlo splníte, tak už vás čeká s plaménkem jen velmi málo práce. Pěstovat jej můžete v půdě i v nádobě. Vysadit ven jej můžete kdykoli od dubna do října.

Plamének má rád výživnou půdu

Ideální půda, ve které můžete plamének pěstovat je taková, která je úrodná, středně vlhká a přitom propustná. Můžete zvolit směs kompostu se zahradní zeminou. Co se týká pH půdy, volte 5,5 až 7, kyselou půdu plamének nemusí. Pro plamének si připravte jamku asi třikrát větší, než je jeho kořenový bal. Pokud víte, že je vaše půda špatně propustná, můžete do ní přidat drenážní prvky, jako je písek, keramzit, kamínky apod.

Plamének
Foto: Pixabay

Důkladná zálivka je důležitá

Po výsadbě bude plamének potřebovat vydatnou zálivku. Můžete to udělat tak, že rostlinu zalijete až po výsadbě nebo využijte následující trik: květináč s plaménkem ponořte na asi 10 minut do vody, aby kořeny nasákly dostatek vody. Plamének sadíme do stejné hloubky, v jaké byl v původní nádobě. Velkokvěté odrůdy se mohou vysadit o 6 až 10 cm hlouběji, než byly původně. To jim pomůže v lepším zakořenění.

Plamének má rád vlhkou půdu

Půda by měla zůstat pořád vlhká. To může být výzvou, protože naopak květy bohatě rostou právě na slunci. Velmi pomoci vám může mulčování, které zajistí vlhkou půdu po delší dobu a potlačuje růst plevele, který by s plaménkem mohl bojovat o živiny. Zejména v prvních týdnech po výsadbě nesmí kořeny nikdy vyschnout. Výhonky, které jsou čím dál větší, vedeme na opoře, jako je plot, zeď, bambusové tyče nebo dokonce strom.

Ochrana před zimou

První rok rostliny před zimou chraňte tak, že kolem základny nakopčíte větší vrstvu půdy či suché listy, smrkové větve nebo rákosovými rohožemi přikryjte výhony, které se pnou po opoře. Každý druhý rok do půdy přidejte kompost.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/sadzenie-powojnikow

https://www.rostlinky.cz/blog/popinave-rostliny-navod-na-pestovani.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-a-kam-vysazovat-krasne-kvetouci-popinavy-plamenek.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!