Physalis: Pěstování mochyně peruánské

Physalis

Malé zajímavé kalíšky s kuličkou uvnitř. Přesně takto je možné charakterizovat plody mochyně peruánské. Ta je označována také jako physalis anebo třešeň inka. Physalis peruviana je poměrně nenáročná jednoletá rostlina, která vyžaduje minimální péči. Na konci léta díky ní dostanete velké množství sladkých kuliček, jež mohou být součástí dezertů, nebo si je dáte samotné. My se zaměříme na pěstování physalis doma na zahrádce. Není nijak náročné a zvládnete jej i v případě absence jakýchkoli zkušeností. Důležité je si jen nesplést mochyni peruánskou se židovskou. Plody druhé jmenované jsou totiž jedovaté.

Výsev a předpěstování mochyně peruánské

V únoru či březnu je zapotřebí vysít semínka pro předpěstování sazenic. Jinak si lze také později sazeničky zakoupit, nicméně pěstování ze semínka je větším dobrodružstvím. Samotných semínek máme doma většinou spousty z minulého roku. V momentu, kdy se ukážou první pravé lístky, je zapotřebí přepíchat je do sadbovače. Následně už budou v malých květináčích nebo kelímcích.

Vysazování rostlinek ven

Na venkovní záhon by měly rostlinky přijít až po zmrzlých mužích. Pokud je půda obohacená hnojem, rozhodně se to bude rostlince physalis líbit. Mimo bonitní půdy je zapotřebí jí dopřát i spousty slunce, na které je ve své domovině, tedy tropické Jižní Africe, zvyklá. Výborné je třeba místo u jižní zdi. V průběhu letních prázdnin se mochyně dokonale rozroste, a tak nelze zapomínat na efektivní oporu. Jinak možná není od věci rostliny vyštipovat, půjdou do výšky. Je to podobné jako zaštipování rajčat.

Sladká sklizeň

Ke květu se bude mít mochyně v průběhu července. Až poté se objeví malý kalíšek, v němž se bude postupně vytvářet kulička nápadně podobná třešni. Plody budete sklízet od srpna do září. Pokud je budete skladovat v suchu a chladu, vydrží velmi dlouho.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.