pH na zahradě a metody, jak se dá změnit

Žížala

Existují rostliny, kterým se bude dařit na téměř jakémkoli půdním pH. Některé rostliny ale mohou být stran půdní reakce velice vybíravé. Zkrátka: pokud chtějí kyselou půdu, v zásadité se jim nebude vůbec dařit. I když se o tuto rostlinu budete starat, jak nejlépe umíte, a dopřejete jí vše, po čem touží, neporoste podle vašich představ. Důvodem je právě nesprávné pH. Proto je to veličina, které byste ve své zahradě rozhodně měli věnovat pozornost.

Co je vlastně pH?

Jedná se o půdní reakci, kterou charakterizuje poměr koncentrace hydroxidových iontů OH- k vodíkovým iontům H+. Hodnota pH určuje, jestli se jedná o půdu kyselou (pH je nižší než 6,5), neutrální (pH je mezi 6,6 až 7,2) nebo zásaditou (pH je vyšší než 7,2). Půda s odlišným pH se liší dostupností živin v půdě a činností mikroorganismů. To je důvod, proč jsou rostliny tak závislé na typu pH.

Zdravá půda

Foto: Pixabay

pH na vaší zahradě

Zjistit pH na vaší zahradě je tedy velice důležité pro pěstování některých rostlin. Existuje několik možností, z nichž nejjednodušší a nejlevnější je lakmusový papírek. Při kontaktu s půdním roztokem změní barvu, kterou porovnáte na tu v návodu. A podle toho můžete odečíst hodnotu pH. Elektroměr je pro náročnější zahradníky. Nejedná se o příliš drahý přístroj. K měření pH dochází zasunutím hrotu se senzorem do země popřípadě vytvořeného roztoku z půdy a destilované vody. Získat můžete přesnou hodnotu pH.

Stávající vegetace

Zjistit pH můžete také na základě toho, co zrovna pěstujete v zahradě. Pokud se ve vaší půdě daří rostlinám, které preferují určité pH, pak můžete odhadnout také pH půdy. Například pokud máte v jedné části nasazené borůvky, kterým se velmi dobře daří, pravděpodobně bude půda kyselá. Mezi další rostliny, kterým se daří na kyselé půdě, patří přeslička rolní, vřes, jetel rolní, violka, šťovík a heřmánek rolní. V zásadité půdě se daří zase máku rolnímu, jitroceli, podbělu či kopřivám. Avšak pozor, pH půdy se může v různých částech vaší zahradě lišit, tj. v jedné části může být půda zásaditá, v jiné zase kyselá.

Domácí metoda zjištění pH

Vystačíte si s klasickým octem – nalijte jej na hroudu zeminy. Pokud začne pěnit, znamená to, že v půdě je obsažen vápník. To znamená, že se jedná o zásaditou půdu.

Změna pH půdy

Půdu nemůžeme změnit z kyselé na zásaditou nebo opačně. Můžeme ji ale okyselit například rašelinou, rozloženou borovou kůrou nebo pilinami (přidáváme je v poměru 1:1 se zahradní zeminou). Lze použít také speciální přípravky, jako je například síran amonný, prášková síra nebo kompostované acidofilní rostliny, které nejenže půdu okyselí, ale dodají jí také některé živiny, jako je například dusík. Naopak pro získání zásaditější půdy přidejte mletou křídu, dolomit nebo vápenato-hořečnatá hnojiva. Pro udržení takto získaného pH je zapotřebí postup opakovat každé 3 roky.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-sprawdzic-odczyn-gleby-w-ogrodzie-i-jak-go-zmienic,nId,4914185

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!