Ocet se skvěle uplatní při péči o pokojové i venkovní rostliny – prospěje jim tak, jak vás to nejspíš doteď nenapadlo

Většinou používáme ocet jen jako dochucovadlo v kuchyni. To je ovšem škoda. Čas od času ho sice uplatníme i při úklidu, ovšem další velká oblast jeho působení zůstává stále ještě téměř nepovšimnuta. A proč tomu tak je?

Možná proto, že si velmi dobře pamatujeme na jeho agresivitu. Mnohdy nás kůže, kterou zasáhl neředěný ocet, štípe ještě několik hodin poté. Nikdy by nás proto nenapadlo uplatnit ho v péči o pokojové rostliny. Vždyť by je jeho koncentrace musela dozajista popálit. Nebo ne?

Ocet pro úpravu pH půdy

Ocet je kyselý, takže nám samozřejmě nejvíce prospěje v případě, že pěstujeme kyselomilné rostliny. Může jít třeba o borůvky, rododendrony, magnolie, begonie, azalky, brusinky či vřes. Když si je totiž přineseme domů, ne vždy si okamžitě uvědomíme, že pro svou spokojenost potřebují kyselou půdu a tedy samozřejmě i rašelinu.

Foto: Pixabay

Není však nutné ihned běžet do obchodu. Pokud je budete zalévat vodou s octem, pomůže vám tento pomocník dát půdu do správného stavu. A jaká je povolená koncentrace? Na dva litry vody budete potřebovat asi tři plné polévkové lžíce. Pak už stačí jen rozmíchat a zalévat.

Zničte octem všechny škůdce

Dalším perfektním použitím tohoto kuchyňského pomocníka je také jeho aplikace proti škůdcům. Vezměte si 300 ml octa a trojnásobné množství vody. Nakonec k tomu všemu přidejte jednu lžíci tekutého mýdla, dobře promíchejte a přelijte do rozprašovače. Ošetřete postižené rostliny a opakujte dvakrát týdně, odkud se škůdců definitivně nezbavíte. Tento roztok také skvěle funguje proti padlí, ke kterému jsou náchylné především venkovní rostliny, které přes zimu dočasně ukládáme v domácích podmínkách

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/jak-a-proc-pouzivat-v-zahrade-ocet-jablecny, https://prosvet.cz/vedeli-jste-co-se-stane-kdyz-postrikate-vase-rostliny-octem-ja-jsem-nemohla-uverit-svym-vlastnim-ocim-vysledek-byl-ohromujici/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/msice-utoci-brante-sve-rostliny-pomuzou-berusky-ocet-ci-mleko 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)