Pěstování zeleného čaje. Je to možné i u nás?

Zelený čaj se původně pěstoval pouze v Číně. Odtud se jeho pěstování rozšířilo i do ostatních subtropických a tropických zemí světa. Pití čaje je dnes naprosto běžné ve všech částech světa, přesto jen málokoho z nás napadlo vypěstovat si vlastní zelený čaj. Přitom to nemusí být až tak složité. Vždyť například citrusy pěstujeme již běžně. A rostlinka čajovníku je navíc velmi atraktivní pokojová rostlina.

Camellia sinensis

Camellia sinensis je latinský název pro čajovník. Tento stálezelený keř (popřípadě strom) může dorůst do výšky až do 15 m. Typické jsou pro něj tuhé, kožovité listy, které mají pilovitý okraj. Mladé listy jsou na rubu ochmýřené. Velké bílé květy se žlutými tyčinkami dodávají rostlině na atraktivitě – pokud jich dosáhnete u své pokojové rostliny, je nutné je opálit štětečkem. Z květů se vytvoří tobolky se třemi semeny.

Pěstování čajovníku

Čajovník je poměrně nenáročná rostlina, pokud mu dopřejeme určité podmínky. Tak například zvládá i teploty kolem nuly, ideální je ale teplota od 5 do 12 °C. Zalévejte ho měkkou vodou – tvrdá voda způsobuje zásadité podmínky a čajovník má raději kyselejší půdu. Proto při volbě substrátu vybírejte kyselejší půdu, kterou má například substrát pro azalky. Pokud čajovníku dopřejete vyšší vlhkost vzduchu, bude velice rád.

Zelený čaj

Pozor na zálivku a světlo

Pravidelná zálivka je důležitá. Rostlinka totiž nesmí přeschnout a na druhou stranu nesmí být ani přelita. Čajovník potřebuje dostatek světla, ale přímé sluneční paprsky by jej mohly spálit. Zvolte pro něj tedy chladnou místnost kolem 10 °C ale s dostatkem rozptýleného světla.

Přesazování

Každé dva až tři roky bude čajovník potřebovat přesazení do větší nádoby. Přitom si ale dejte dobrý pozor, protože i jen malé poškození kořenů může způsobit to, že čajovník ztratí všechny listy. Potom trvá velmi dlouho, než se rostlina uzdraví a je otázkou, zda se vůbec uzdraví. Podle závažnosti poškození totiž může dojít k úhynu rostliny.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!