Čas na melouny: Malé srovnání vodního, žlutého a cukrového

Melouny

Když se řekne léto, mnohým se vybaví právě konzumace skvělých sladkých melounů. V současné době si lze vybírat ze spousty různých druhů, které rozhodně stojí za to. Jestliže chcete holdovat klasice, nejspíše sáhnete po melounu vodním. Jinak ale není problém volit melouny cukrové. Mezi nejznámější odrůdy patří meloun Galia, meloun žlutý, Cantaloupe či Piel de sapo. My se na všechny soustředíme podrobněji a pokusíme se vystihnout jejich základní vlastnosti.

Meloun vodní v několika variacích

Mnozí lidé v podstatě volí pouze meloun vodní, protože jiný neznají nebo neberou v potaz. Vodní meloun obsahuje přes 90 % vody a v létě přináší vychlazený dokonalé osvěžení se vším všudy. Optimální hmotnost těchto plodů se pohybuje mezi 2 až 3 kg. Vybírat si můžete klasické vodní melouny se semínky, nebo variace bez semínek, jež jsou často typické ještě sladší chutí. Zajímavý je i baby meloun vodní, jenž se perfektně skladuje v jakékoli lednici celý. Jinak existuje i méně tradiční vodní meloun se žlutou dužninou.

Vodní meloun

Foto: Pixabay

Cukrové variace melounů

Vybírat si lze z mnoha zajímavých cukrových melounů, které mají poněkud odlišnou chuť. Jaké melouny tohoto typu tedy volit?

Meloun Galia

Malý kulatý plod se síťovanou slupkou nápadně se podobající kůře stromů. Přesně takto lze popsat meloun Galia. Barvu má zelenou až zlatavě žlutou. Dužnina je pevná zelená a má silně aromatickou chuť. Meloun se uchovává za pokojové teploty, lednička mu nesvědčí. Plátky melounu Galia se také grilují. Konzumovat se mohou třeba s praženými mandlemi a čerstvým sýrem.

Meloun Galia

Foto: Pixabay

Žlutý meloun

Honeydew meloun je označovaný také jako kanárkový a má velmi jemnou chuť. Na letní osvěžení se jistě bude hodit, nicméně častěji se využívá spíše v kuchyni. Vynikající jednohubkou je plátek tohoto melounu s na vzduchu sušenou šunkou.  

Meloun žlutý

Foto: Pixabay

Meloun Cantaloupe

Dužnina tohoto melounu je vcelku sytě oranžová. Slupka je typický vystouplým síťováním. Kulovitý meloun Cantaloupe tradičně váží okolo 1 kg. Typický je i ananasovou vůní.

Cantaloupe

Foto: Pixabay

Meloun Piel de sapo

Už samotný název melounu něco vypovídá. V překladu ze španělštiny se hovoří o ropuší kůži. Slupka je jí skutečně podobná. Mnohdy se označuje také jako vánoční meloun. Vynikající je čerstvý a také v exotických salátech.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.