Pěstování vřesu

Vřesy jsou nádherně zbarvené rostliny, kterými si mnoho z nás zkrášluje skalky nebo balkónové truhlíky. U nás je k dostání mnoho druhů od růžovo-vínových odrůd po odrůdy s červenými, žlutými nebo fialovými květy. Vřes můžete zkombinovat s azalkami a rododendrony. Dobře vypadá v kombinaci s jehličnany či vysokými trávami. Vřes je rostlina dlouhověká a při dobré péči vám na zahradě vydrží klidně i 15 let.

Vřes obecný

Vřes obecný je keřík nízkého vzrůstu, který zpravidla dorůstá kolem 20 až 50 cm. Výjimkou nejsou ale ani vřesy, které dorostly do výšky jednoho metru. Jelikož je vřes nenáročný na živiny a stačí mu jen kyselá půda, vyskytuje se na horských loukách, okrajích lesů a růst ho můžete vidět i na holé skále. V zimě se stává potravou pro jeleny a ovce. Vřes roste jak v severní Evropě, tak i na Sibiři, V severní Africe či v Turecku. Rozsáhlé porosty těchto rostlin se nazývají vřesoviště. Jiné rostliny se na těchto místech objevují jen zřídka.

Jak pěstovat vřes

Než vřes vysadíte, dobře si rozmyslete místo, protože přesazování tato rostlina nemá ráda. Vyberte mu slunné stanoviště, ve stínu vám pokvete velice málo nebo vůbec. Vysaďte jej do směsi rašeliny a původní zeminy, ale jen v případě, že není zásaditá, protože jak již bylo řečeno, pro vřes je důležitá dostatečně kyselá půda. Rašelinu posypejte mulčovací kůrou a mírně ji zalévejte, aby nevysychala. S výsadbou začněte na jaře anebo na podzim. Sázejte je v rozestupu od 20 do 50 cm.

Další pěstitelské úkony

Pokud chcete bohatě kvetoucí vřes i příští sezónu, je potřeba jej pravidelně zastřihávat. Střih provádějte na podzim, až vřes odkvete, a následně jej přihnojte hnojivem pro rododendrony. Přes léto hnojení ještě dvakrát zopakujte. Při pěstování vřesu nesmíte opomenout také jeho ochranu před mrazem. Ochránit jej můžete mulčovací kůrou nebo chvojím, ale hned zjara „pokrývku“ odstraňte. Máte-li vřes vysazený v truhlíku, můžete ho ponechat venku celou zimu, ale jakmile se oteplí, začněte jej mírně zalévat. A jelikož je vřes léčivá bylina, v době kvetení (červenec, srpen) můžete sbírat u mladých rostlin jak květ, tak celou nať s květem. Vřes sušte buď na novinách, nebo jej zavěste do svazků. Uvařit z něj pak můžete čaj, který pomáhá při otocích nohou, dně, revmatismu a zánětech ledvin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.