Návod na pěstování sundaville

Chcete-li nějakou novou květinu na svůj balkón nebo terasu, pak pro vás máme návod na pěstování krásné exotické květiny mandevilla sundaville. Jedná se o popínavou rostlinu, která má velké červené, růžové i bílé květy a sytě zelené a lesklé listy, které okouzlí opravdu každého. Navíc pěstování sundaville vůbec není náročné a pyšnit se jí při dobré péči budete moci až do podzimu.

Mandevilla sundaville

Mandevilla neboli dipladenia, je liána dorůstající do délky 2 až 5 metrů. Ke svému růstu potřebuje oporu. Rostlina postupně dřevnatí a květy vyrůstají po dvou. Koupit si můžete různé kultivary. Chcete-li červené květy, pořiďte si Sundaville Red nebo Sundaville Dark Red. Růžové květy má Sundaville Pink nebo Sundaville Classic Cream Pink. Dužnaté kořeny rostliny slouží jako zásobárna vody.

Na co se zaměřit při nákupu sundaville

Sundaville se k nám nejčastěji dováží z Holandska a Německa. Její pořizovací cena je zhruba od 150 Kč výše podle toho, jak je velká. Důležité je, abyste si z obchodu donesli zdravou rostlinku. Květinám, které mají následující nedostatky, se raději vyhněte. Stonek by měl být olistěný rovnoměrně. Listy sundaville nesmí jevit známky žloutnutí a nesmí být suché. Stejně tak substrát nesmí být ani přelitý, ani přesušený. Pokud má rostlinka několik poupat a rozkvetlých květů, je to v pořádku. Vyhněte se takovým, které mají v květináči opadaná poupata. Je to známka toho, že rostlina byla špatně umístěna nebo špatně zalita. Nezapomeňte se podívat, zda není napadena škůdci.

Sundaville – návod na pěstování

Mandevilla sundaville pěstování není složité. Rostlinku přinesenou z obchodu nechejte aklimatizovat. Je dobré ji umístit na světlé místo a postupně zvyšovat intenzitu oslunění. Na jaře ji přesaďte do většího květináče a sestřihněte. Do květináče dejte vhodnou drenáž a zeminu pro balkonové rostliny. V létě ji dejte na slunné místo. Ve vegetačním období musíte sundaville pravidelně přihnojovat nejlépe tekutými hnojivy pro balkónové rostliny. Na přezimování od konce září je vhodné umístit sundaville do zimní zahrady nebo na chladnější světlé místo s teplotou kolem 10 – 15 °C. Ideální je postavit ji na okenní parapet.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.