Pěstování ve skleníku: Základní pravidla, jež musíte dodržet

Skleník

Skleník vám může pomoci pěstovat ovoce a zeleninu i v době, kdy už to na zahradě není možné. Můžete s jeho pomocí prodloužit svou sezónu. Skleník používáme také k předpěstování zeleniny. Někdy si místo skleníku vystačíte s fóliovým tunelem. S pěstováním ve skleníku ale vznikají i problémy – nemoci a škůdci se zde šíří mnohem rychleji a obvykle také napáchají mnohem více škod, než volně na zahradě.

Podmínky pro pěstování ve skleníku

Optimální teplota pro klíčení většiny zeleniny je mezi 20 a 25 °C. To, za jak dlouho vyklíčí, záleží na druhu zeleniny. Rajčata, fazole či estragon vyklíčí již za týden, ale například majoránka či levandule potřebují až 4 týdny. Jakmile vaše rostlinky vyklíčí, je potřeba je vyjednotit, abyste umožnili růst těch nejsilnějších rostlinek. Základní podmínky pro dobrý růst je teplo, světlo, voda a dostatek živin.

SkleníkFoto: Pixabay

Pěstování ředkviček a salátu

Na jaře, na podzim i v létě můžete začít s výsevem ředkviček či salátu.

Výsev kedluben

V nevytápěném skleníku vysejte semínka na přelomu únoru a března. Před případným poklesem teploty je můžete chránit zahradní textilií. Vytápěný skleníkskleník umožňuje výsev již o dva týdny dříve – v polovině února. Pokud máte ve skleníku i vhodné osvětlení, začít můžete ještě dříve.

Pěstování paprik, lilku a fazolí

Tyto rostliny patří mezi teplomilné, takže je potřeba je vysadit od konce dubna až do konce května.

Pěstování špenátu

Špenát je možné začít pěstovat až na podzim, poradí si i s nízkými teplotami.

Pěstování rajčat

Rajčata jsou náchylná na mráz, proto i je vysazujeme na konci dubna až do května. To umožní dřívější sklizeň. Vzhledem k tomu, že jsou chráněná před deštěm, je zde nižší riziko vzniku plísně. Je ale zapotřebí pravidelně ve skleníku větrat a zalévat rajčata u kořene, ne na listy. Kromě pravidelné zálivky potřebují ale také dostatek živin, které jim dodáme prostřednictvím vhodných hnojiv. Existuje celá řada domácích prostředků na podporu růstu rajčat. Avšak pozor: tmavě zelené a zvlněné listy naznačují, že jste to s hnojením přehnali.

Pěstování okurek

Ve vytápěném skleníku s dodatečným osvětlením (zdroj UVA i UVB záření) je možné pěstovat okurky po celý rok. Jinak doporučujeme výsev v polovině května. Okurky nesnesou teploty pod 14 °C.  Pro lepší využití prostoru je vhodné pěstovat okurky vertikálně (na zavěšených lanech). Zaléváme je u kořenů, ne na listy, protože i ony jsou náchylné na vznik plísní. Také okurky je vhodné přihnojovat.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Jak-dbac-o-warzywa-w-szklarni-w-ogrodzie-Uprawa

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!