černý rybíz

Nakopněte rybíz k lepší úrodě, ještě není pozdě

Také přemýšlíte nad tím, jaké stopy zanechalo tohle zvláštní jaro na vaší úrodě rybízů? Už nemusíte. Všechny špatné faktory lze ještě do jisté míry ovlivnit tím, že keře správně vyživíte. A my vám poradíme, jak na to.

Vůbec není důležité, jaký druh na zahradě máte – rybíz černý (Ribes nigrum) i rybíz červený (Ribes rubrum) mají v tomto ohledu velmi podobné nároky. A k ruce si můžete vzít buď chemii nebo čistě přírodní prostředky.

Když chcete hnojit rychle a jednoduše

K tomu vám poslouží hnojiva, založená na fosforu a draslíku. Právě ta totiž mají rybízy nejradši. A co budete potřebovat? Máme pro vás návod na hnojivo, určené pro jeden vzrostlý keř:

  • 10 litrů dešťové nebo alespoň přes noc odstáté vody,
  • jedna polévková lžíce běžného superfosfátu
  • a jedna polévková lžíce síranu draselného.

Rybíz červený

Foto: Pixabay

To vše společně rozmíchejte a keře vydatně zalijte. Neaplikujte na suchou půdu, lepší je aplikace po dešti. A dokdy je nutné takto rybízy pohnojit? Měli byste to stihnout do poloviny června, ovšem čím dříve, tím samozřejmě lépe.

Použít lze i dřevěný popel

Pokud nepatříte právě mezi fanoušky chemie, vůbec to nevadí, máme pro vás docela jiný návod. Vezměte si dřevěný popel. Na jeden vzrostlý rybíz budete potřebovat asi půl kila. Poté ho zpracujte do půdy (jen rozhození nestačí) a do ve vzdálenosti do dvaceti pěti centimetrů od kmínku. Dále už to není třeba, rostlina by stejně tyto živiny využila jen minimálně. Dobře zalijte.

Ovšem hnojení dřevěným popelem je nutné v srpnu zopakovat, aby byla zajištěna vitalita rybízů skutečně po všech stránkách. To přihnojení směsí superfosfátu a síranu draselného stačí pouze na jaře.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.svet-bydleni.cz/jak-pestovat-rybiz, https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/drobne-ovoce/vysadbu-rez-rybizu-prizpusobte-druhu-aby-uroda-byla-pekna/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *