Pěstování v ovoci či zelenině: může usnadnit start vašich rostlinek

Dýně hokaido

Netradiční způsoby pěstování je využít některé plodiny, aby posloužili jako startovací hnojivo a zdroj živin pro sazeničky nebo dokonce semínka. Dobře vyživené a zdravé rostliny lépe porostou a poskytnou případné lepší výnosy. Navíc je jejich pěstování velmi jednoduché. Triky, které jsou málo známé, ale přesto použitelné pro každého zveřejňujeme níže.

Pěstování v banánu

Banán je zdrojem mnohých cenných živin (zejména draslík, hořčík a fosfor), čehož se využívá například při pěstování orchidejí. Ty se zalijí vodou, kde jsme nechali po jeden až tři dny naloženou banánovou slupku. Nebo se v této vodě nechají odstát. Pro účely pěstování je ideální banán, který ještě není hnědý, ale je dostatečně zralý a tudíž měkký. Jak na to?

  1. Z takového banánu vyřízněte malý čtvereček slupky. Čtvereček by měl být tak velký, jako je kořenový systém sazeničky, který v něm necháte.
  2. Banán pod vyříznutou slupkou můžete jemně uvolnit, ale například aloe vera, která jednoduše množíme dělením, mají dostatečně silný kořen, takže je možné ho do banánu zapíchnout rovnou.
  3. Svůj řízek/sazeničku zapíchněte do díry v banánu.
  4. Ponechte tak dlouho, dokud banán nezhnědne.
  5. Poté rostlinku přesaďte na konečné stanoviště (do zahrady či květináče). Usnadníte jí tak start.

Banány

Foto: Pixabay

Pěstování v dýni

Přímo v dýni můžete začít pěstovat dýňové sazeničky. Stačí, když si dýni (vámi vypěstovanou nebo koupenou rozpůlíte. Semínka uvnitř dýně ponechte, jen je můžete lžící trochu nahrnout dovnitř. Pak už jen zasypte úrodnou půdou a zalijte. Za nějaký čas semínka vyrostou v malé sazeničky. Ty přesaďte a pěstujte podle jejich požadavků. Předpěstování dýní jste si tak velmi usnadnili. I když půlku dýně, ve které jste semínka pěstovali, budete muset vyhodit, získáte tak spoustu dalších nových rostlinek.

Pěstování v čajových sáčcích

A jako bonus uvádíme skvělý tip pro pěstování luštěnin – cizrny, fazolí, čočky apod. uvařte si svůj oblíbený bylinkový čaj. Čajový sáček nevyhazujte, ale dejte na talíř. Roztrhněte jej a vložte do něj jeden kousek luštěniny. Vlhčete po dobu několika dnů. Za několik dnů (v závislosti na druhu zeleniny) můžete pozorovat, že luštěnina vyklíčí. Pak ji i s čajovým sáčkem přeneste do květináče a zasypte substrátem.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=jD8n2CKEWtA

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!