Pěstování shiitake na pilinách: je to jednodušší, než se zdá

Shiitake

Pěstování shiitake nemusí být náročné a zdlouhavé. Ukázalo se, že se správnou pilinovou směsí, můžete sklízet houby již za dva měsíce po zavedení mycelia. To je rozdíl oproti pěstování na kusu dřeva, kdy se sklízelo až po jednom roku. Pěstovat houby můžete kdykoli v roce.

Směs pro výrobu shiitake

Vezměte si čtyři díly čerstvých pilin. Mohou být ze stromů, jako je dub, bříza či olše. Přidejte 1 díl pšeničných otrub, které poslouží jako potrava pro podhoubí. Pro zlepšení struktury substrátu a dosažení kyselého prostředí se přidává ještě sádra v množství 1 % hmotnosti celé směsi. Důkladně promíchejte a bez těsnění zabalte do plastových sáčků po 600–700 g. Sterilizaci provádíme po dobu 3 hodiny při teplotě 98 až 100 °C.

Shiitake

Foto: Pixabay

Sterilizace substrátu

Na velký hrnec naplněný vodou postavte mřížku. Na ni dejte balíčky se substrátem a přikryjte víkem. Dejte vařit na mírném plameni. Páry dezinfikují piliny. Po třech hodinách vypněte zdroj tepla a nechte piliny vychladnout (stále přikryté). Za jeden den postup opakujeme.

Kolonizace mycelia

Takto vytvořené bloky se očkují myceliem. Poté sáčky zavažte a lehce je přesuňte, aby došlo k rovnoměrnějšímu rozložení mycelia. Jakmile mycelium opadne, dejte balíčky se substrátem na tmavé místo o teplotě 22 až 28 °C. Může to být jakákoli skříň. Potrvá asi 40 dnů, než mycelium kolonizuje substrát. Jakmile si všimnete bílé hmoty uvnitř sáčku, rozvažte je. Umístěte do světlé místnosti s teplotou od 15 do 25 °C, ne ale na přímé sluneční záření. Už nyní začnou růst první houby.

Sklízení hub

Jakmile se houby začnou opírat o stěny sáčku, proveďte v těchto místech malé zářezy. Díky tomu budou houby moci nerušeně růst dál. Sáčky nesmí uschnout, proto je pravidelně vlhčete (příliš moc vody ale může způsobit plíseň). Po prvním odplození dejte zbytek bloku na 15 až 30 dní opět na tmavé místo při teplotě 22 až 28 °C. Dejte pozor, aby substrát nevyschnul, protože by došlo k zahubení mycelia. Poté blok namočte do vody o pokojové teploty, vysušte na čerstvém vzduchu ideálně při teplotě 10 až 17 °C. Tím mycelium povzbudíte k dalšímu růstu. Budete moci znovu sklízet.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2015/09/10/vyrashhivanie-shiitake-v-domashnih-usloviyah/

https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/lecive-rostliny/shiitake-take-jedla-drevni-houba-ockuje-se-piliny/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!