Pěstování dřínu obecného je hračka

Dřínky

Dřín obecný (Cornus mas) je dřevina, která náleží do čeledi Cornaceae. Tento keř nebo strom dosahuje výšky 6 až 8 metrů, průměr jeho rovného kmene je obvykle 25 cm. Ojediněle ale můžeme narazit i na průměr 45 cm. Kůra dřínu obecného má šedohnědou barvu a rozhodně není celistvá – tvoří ji jakési šupiny, které vzdáleně připomínají krokodýlí kůži. Mladé výhonky mají šedozelenou barvu a bývají ochlupené. Na dřín obvykle narazíte na okrajích lesa nebo podél cest či ve svazích. Jedná se o dlouhověkou dřevinu, dožívající se až 300 let.

Výběr stanoviště

Dřín obecný potřebuje pro svůj optimální růst alespoň 4 hodiny přímého slunečního světla denně. Nejlépe se mu daří v dobře propustné půdě. Pokud je ale rostlina již starší, odpustí vám období sucha nebo přechodné období zamokření. Rozhodně ale nepřežije dlouhodobé stání v podmáčené půdě. Navzdory tomu, že se jedná o samosprašnou rostlinu, mnohem lepších výsledků (pokud si přejete sklízet plody) dosáhnete, když vysadíte alespoň dvě rostliny. To pak může docházet ke křížovému opylení.

Dřín

Foto: Pixabay

Zálivka a hnojení

Ačkoli zavedená rostlina dokáže odpustit období sucha i přemokření, ta mladá ne. Proto je třeba se o rostlinu dobře starat zejména v prvním roce růstu. Pravidelně kontrolujte stav půdy v jejím okolí, a je-li příliš sucho, rostlinu zalévejte. Obvykle stačí zálivka jednou za týden, avšak v případě horkého a suchého léta bude třeba zalévat častěji. Hnojení provádíme brzy na jaře, poté asi o tři měsíce později. Používáme k tomu granulované hnojivo s postupným uvolňováním, které zapracujeme do půdy v okolí kořenů rostliny.

Prořezávání dřínu obecného

Dřín patří mezi rostliny, kterým řez nevadí. Díky této skutečnosti se tedy často pěstují také jako živý plot. Řez provádíme co nejdříve po odkvětu květů na jaře. Je ale třeba počítat s tím, že v témže roce bude sklizeň plodů velmi omezená (pokud bude vůbec nějaká – záleží na tom, jak moc jste rostlinu seřezali).

Množení dřínu obecného

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem množení je odebrání řízků. Ty odebíráme ze zelených výhonků na podzim – jejich horní části seřízneme na délku 10 až 15 cm. V dolní části řízků odstraníme listy a řízek zapíchneme do zakořeňovací směsi. Přikryjeme průhledným sáčkem a po dobu 6 týdnů udržujeme půdu vlhkou. Poté už by měl řízek zakořenit. Jakmile přeroste svůj první květináč, přesadíme jej do většího květináče. Následující jaro můžeme vysadit ven na konečné stanoviště.

Zdroj: https://www.groww.fr/en/plants/cornelian-cherry

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!