Pěstování azalky v nádobě: Pozor na nejčastější chyby ohledně zálivky, tepla a vzduchu

azalka

Azalka je nádherná, ale na pěstování v nádobě poměrně rozmarná a náročná. Poradíme vám, na co se zaměřit při pěstování. Kterých chyb se vyvarovat? Co azalce nejvíce svědčí? Jak prodloužit její kvetení?

Azalka v květináči je krásná, ale zkrátka se to s ní musí umět. Přinášíme rady a tipy, jak tuto typickou zimní květinu úspěšně pěstovat, aby vám doma vydržela kvést delší čas.

Rostlina oslní krásou a možná přinese i štěstí

Azalky pěstované v nádobách se začaly šlechtit už v 19. století. Od té doby existuje mnoho kultivarů kvetoucích v nejrůznějších barvách, a to od bílé přes růžovou, karmínově červenou až po fialovou. Nechybí ani kombinace barev. V Asii si azalek cení pro štěstí, naději a radost, kterou mají přinášet.  Azalky pěstované v interiéru kvetou v zimě, patří tak k typickým vánočním květinám.

Azalka v nádobě vydrží kvést od rozvití poupat zhruba 2 měsíce. Květy postupně odkvétají, zatímco jiné se rozvíjejí a dorůstají. Ale pozor na to, že rostlina je chladnomilná. Ideální teplota pro ni je kolem 15 °C. V případě vyšší teploty pokvete hůře a jen krátce. I to je důvod, proč naše babičky azalku dávaly mezi dvojitá okna. Pamatujte však, že rostlina má ráda rozptýlené světlo a přímé sluneční paprsky nesnáší. Optimální jsou okna orientovaná na západ či severozápad.

Pozor na teplo v místnosti

Azalku, která teprve nakvétá, dejte na světlé a chladné místo. Optimální je teplota v rozmezí 7 až 12 °C. Pokud plně kvete, snese teplotu kolem 15 °C. Rostlina by neměla být v místnosti s teplotou nad 20 °C. Azalce se bude velmi dobře dařit v zimní zahradě, nevytápěné ložnici, světlé chodbě apod.

Rostlina potřebuje vzdušnou vlhkost

Azalka v interiéru potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost. Pokud máte doma sucho, tak je třeba ji denně rosit odstátou vodou na listy, nikoli do květů. Potřebnou vzdušnou vlhkost můžete zvýšit i tím, že květináč postavíte do ploché misky s vrstvou keramzitu či kamínků, které zalijete vodou. Díky tomu se bude voda zvolna odpařovat a rostlina bude v pořádku. Ale pozor na to, že dno květináče nesmí stát permanentně ve vodě.

rostlina

Foto: Pixabay

Podstatná je správná zálivka

Kořenový obal by neměl nikdy vyschnout. Pokud vám azalka zvadne, můžete ji zkusit zachránit tak, že květináč ponoříte do vody a necháte ji, dokud nepřijde opět k sobě. V případě azalky není důležité jen množství vody, ale i její kvalita. Rostlina je kyselomilná, nesnáší vápník. Z toho důvodu zálivka tvrdou vodou není dobrá. Vhodná je dešťová, klidně i rozpuštěný sníh. Pokud tyto možnosti nemáte, tak převařte pitnou vodu a do 1 litru vychladlé vody dejte pár kapek citronové šťávy či jablečného octa.

Jak prodloužit dobu kvetení

Pokud chcete, aby vám azalka déle kvetla, tak pravidelně odstraňujte uvadlé květy. Tímto podpoříte nasazení dalších a dalších. K tomu se rostlina nebude zbytečně vysilovat tvorbou semen.

Zdroj: living.iprima.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay